Simya Rehberi |

Kas
23

Simya Rehberi

NEDEN SİMYA?

 

Rehberlerimizden Yarlarlanmak için Black Desert Rehber adresine  gözatın lütfen

Simya başlangıçta biraz gözünüzü korkutabilir. Çiftçilik, bahçecilik gibi pek çok kaynaktan materyaller ve belli başlı bazı nodelardan elde edilecek nadir malzemeler gerektirir. Tüm harita boyunca çeşitli nodelarda çalıştırmak için yeterli miktarda katkı puanına (contribution point) ve her şeyi depolayabilmek için geniş bir depo haznesine ihtiyacınız olacak.

Tüm bu gayretiniz sonucunda ise simya, dövüş becelerilerinizi yükseltmenizi sağlayacak iksirlerle, zırhınız/silahlarınızı taşıyabileceğiniz büyülü kristallerle, istatistiklerinizi arttıracak simya taşlarıyla ve ileri derecede işleme için gerekli çeşitli bileşenlerle sizi ödüllendirecektir.

NASIL BAŞLARIM?

Simyaya başlamak için öncelikle bir Simya Aracına ihiyacınız olacak, bu simya aracı şehirde/kasabada bulunan herhangi bir Genel Mallar satıcısından satın alınabilir. Eğer bunu nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, mini haritanızın yanında bulunan NPC’yi kullanarak Malları seçebilirsiniz.

bdo-alchemy-guidebdo-alchemy-guide-2

Bu simya aracı sadece bir konut içerisinde yüklenebilir, dolayısıyla bir konuta karşı katkı puanlarınızı bir yere yerleştirmeli ve yerleştirme aracını (placement tool) kullanmalısınız. Herhangi bir konutta aracı kurarken, Olvia’da No. 6-1’de bir konutunuz olmasını şiddetle tavsiye ederim. Burası yeni bir karakter yaratırken giriş yaptığınız ilk kasabadır. Olvia simya yeteneğinizi hızla yükseltebilecek pek çok Simya dailies(???)’ine sahiptir ve söz konusu bu konut, çoğu simya mats(??)’ınızı taşıyacağınız için oldukça kullanışlı olan Depo Yöneticisi (Storage Manager)’nin hemen yanında bulunur. Tıpkı yemek yapmak gibi, Simya aracı da, malzemelerin bir tanesini yapmak için gerekli olan içerikleri bulundurduğunuz Sürekli Üretim butonuna sahiptir. Eğer bu butona basarsanız, malzemelerin tekrarlamasını istediğiniz sefer sayısını seçebilirsiniz.

bdo-alchemy-guide-3bdo-alchemy-continous-production

GLİSH BAŞLANGIÇ SİMYA GÖREVİ (QUEST)

Glish, peşinden gitmeniz halinde size neredeyse tüm simya tariflerinin kilit malzemesi olan Pure Powder Reagent ve Clear Liquid Reagent yapmanın temellerini öğretebilecek başlangıç niteliğinde çeşitli Simya görevlerine sahiptir.

Görev zinciri Glish’teki Seilane (Genel Mallar satıcısı) ile başlar ve Toplayıcılık Çıraklığı +2 olmanızı gerektirir. Fazlaca Simya XP’si verirken sizi Simya Çıraklığına yönlendirir eğer tüm bu görev serilerine atılacak olursanız. Eğer görevi yerine getiremezseniz veya Çıraklığa erişmek için ekstra XP’ye ihtiyaç duyarsanız aşağıda detaylarıyla anlatıldığı şekilde Pure Powder Reagent ve Clear Liquid Reagent partileri yapabilirsiniz.

bdo-alchemy-guide-4bdo-alchemy-guide-5

 1. Accidental Alchemist – Bring 1 Sunrise Herb to Seilane
 2. Basic Alchemy Ingredients #1 – Bring Bottle of River Water to Seilane
 3. Basic Alchemy Ingredients #2 – Make Purified Water by Thinning
 4. Alchemy Catalyst, Clear Liquid Reagent – Make 1 Clear Liquid Reagent
 5. Using a Catalyst for Resurrection Elixir – Make 1 Resurrection Elixir
 6. Pure Powder Reagent, Another Catalyst – Make 1 Pure Powder Reagent
 7. Make an Elixir of Energy – Make 1 Elixir of Energy

PURE POWDER REAGENT

Pure Powder Reagent aşağıdaki malzemelerle yapılır:

 • 1x Şeker
 • 1x Saflaştırılmış Su
 • 1x Gümüş Azalea (Silver Azalea)
 • 1x Yabani ot or 1-5 Ot (İhtiyacınız olan Otun miktarı Simya yeteneğinize bağlıdır fakat 1 de yeterli olacaktır fakat eğer tarifi uygulamakta başarısız olursanız 2 veya 5 ile de deneyebilirsiniz.)

bdo-pure-powder-reagent

Gümüş Azalea, Heidel’in batısında Serendia node’unun Kuzey Plain’inden işçiler tarafından toplanabilir. Ya da Yabani Otlar üzerinde Çapa kullanarak bunları kendiniz de toplayabilirsiniz. Otlar, Yabani Bitkileri toplarken elde edilebildiği gibi toplayıcılık yeteneğiniz ne kadar yüksekse o kadar çok toplama şansınız var olduğunu da unutmayın.

bdo-silver-azalea-node

Saflaştırılmış su Materyal Satıcısından satın aldığınız Boş Şişeleri ırmaktan doldurarak elde edilebilir. Bu size Bir Şişe Irmak Suyu kazandıracak olup bu su sonrasında Basit İşleme (Simple Processing) (L) ile İnceltme Seçeneğini seçerek Saflaştırılmış Su elde etmenizi sağlar.

bdo-empty-bottle-vendorbdo-empty-bottle-vendor-2bdo-empty-bottle-vendor-3

Şeker, NPC penceresinde Aşçılık seçeneğini seçerek herhangi bir aşçı satıcıdan alınabilir.

CLEAR LİQUİD REAGENT

Clear Liquid Reagent aşağıdaki malzemelerle yapılır

 • 1x Tuz
 • 1x Saflaştırılmış Su
 • 1x Gündoğumu Bitkisi
 • 1x Yabani Ot or 1-5 Ot (İhtiyaç duyacağınız Ot miktarı Simya yeteneğinize bağlıdır, fakat genellikle 1 tane yeterli olabileceği gibi tarifi uygulamakta başarısız olursanız 3 veya 5’i de deneyebilirsiniz.)

bdo-clear-liquid-reagent

Gündoğumu Bitkisi Heidel’in doğusundaki Cron Kalesi’nden işçiler tarafından toplanabilir. Ya da Yabani Otlar üzerinde Çapa kullanarak bunları kendiniz de toplayabilirsiniz.

bdo-sunrise-herb-bode

SİMYA SEVİYELERİ

ACEMİ

Acemi olarak başladığınız görevde yukarıda listelenen Glish’in başlangıç simya görev zincirini yapmaya başlamanız. Bu sayede Çıraklığa yükselebilirsiniz. Görevlere başlamazsanız da en basitinden daha sonra kullanmak üzere Pure Powder Reagent ve Clear Liquid Reagent partileri hazırlayabilirsiniz.

 

ÇIRAKLIK

Bir kez Çıraklık 1’e ulaştığınızda Olvia simya dailies’in çoğu size açılmış olacak. Eğer yapabilirseniz bunları günlük olarak yerine getirmelisiniz, çünkü bunlar size yüksek miktarda Simya XP’si sağlayacağı gibi hızla Çıraklık üst seviyelerine tırmanacaksınız.

bdo-florin-alchemy-quests-2bdo-florin-alchemy-quests

Eğer Toplayıcılık Yeteneğinde 5.seviyeye ulaşırsanız, Florin’de yer alan bazı Simya görevlerinin kilidini açabilirsiniz. Görev zinciri Florin’deki küçük kasabasının şefi olan Valentine ile başlar. (Florin’de küçük kasabalar mı var? Ona göre bu Valentine ya küçük kasabalardan birisinin şefi -küçük kasabalar yoksa ve o küçük kasaba Florin ise bu Valentine Florin’in şefi- bu kısma doğrulama rica ediciim)

 1. Gizli Görev – Bir mağarada gizlenen Philance ile Tanış
 2. Philance’ın Arkadaşı –  Koi’yi Bul
 3. Koi Nerede – Caphras Mağarası’nda Koi’yi Ara
 4. Philance için Simya – Günahkar’ın Kanını Elde Et
 5. Kan Teslimi – Günahkar’ın Kanını Philance’a Teslim Et

Tekrar Valentine ile buluş ve yeni bir küçük görev zincirini yerine getir.

 1. Simya Başlıyor – Stella ile Tanış
 2. Geniş Kapsamlı Simya #1 – Palyaço’nun Kanını Elde ET
 3. Geniş Kapsamlı Simya#2 – Deneyim İksiri Elde Et
 4. Valentine’a Geri Dön – Şef Valentine ile Buluş
 5. Her Şeyin Başlangıcı Bilgidir – Clear Liquid Reagent Elde Et
 6. Kaliteli Simya Malzemelerini Anlamak

Eğer Simya Çıraklığında 6.seviyeye ulaşırsanız, Wayne Calpheon’un güneyinde yaşayan Wayne doğru yola koyulabilirsiniz ve bazı Meyveleri toplamanızı gerektiren kısa görev zincirini yerine getirebilirsiniz.

bdo-wayne-alchemy-questsbdo-wayne-alchemy-quests-2

 1. Ufak Bir Lütuf
 2. Bir Çocuğun Bilgeliği – 1 Kızıl Meyve Elde Et (Fruit of Crimson)
 3. Farklı Tohum/Kaynak (hangisi daha çok uyuyorsa?), Aynı Yöntem #1  – 1 Bolluk Meyvesi Elde Et
 4. Farklı Tohum/Kaynak (hangisi daha çok uyuyorsa?), Aynı Yöntem#2  – 1 Doğa Meyvesi Elde Et
 5. Farklı Tohum/Kaynak (hangisi daha çok uyuyorsa?), Aynı Yöntem #3 – 1 Güneş Meyvesi Elde Et

Simya Çıraklığında 8. seviyeye ulaştığınızda, Yetenekli seviyesinde başlayan 4 dailies’i daha size açacak olan Olvia’daki Bofin’den yeni bir görev zinciri isteyebilirsiniz.

bdo-bofin-olvia-alchemybdo-bofin-olvia-alchemy-2

 1. Bofin’in Önerileri – 1 Güneş Meyvesi Elde Et
 2. Kristalleri Artırmak – Cazibenin Büyülü Kristallerini  Üst Seviyeye Taşı
 3. Gerçek Meydan Okuma – Sonsuzluğun Büyülü Kristalini Elde Et- Hız

Yeteneklide 1. seviyeye ulaştığınızda Corin size pek çok görev sunabilir.

 1. Özün Yaratılması – Cazibenin Özünü Elde Et
 2. İkincil Malzemelerin Elde Edilmesi- Simya aracılığıyla 2 Tiran Kanını Elde Et (Tiran’ın İngilizxesi Tyrant, ama oyundan kontrol edilecek)
 3. Final Testi – Sonsuzluğun Büyülü Kristalini Elde Et – Alaşağı Etme Saldırısı (Down Attack oyundan kontrol edilecek)

YETENEKLİ

Yeteneklinin başındayken Olvia’dan Bofin ve Corin’in görevlerini tamamladıysanız dört yeni görevle başlayabilirsiniz.

 1. Learning Never Stops #1  (KARŞILIKLARINA OYUNDAN BAKILACAK)
 2. Learning Never Stops #2
 3. Learning Never Stops #3
 4. Learning Never Stops #4

Muazzam bir simya XPsi için tamamlayacağınız her Yetenekli seviyesinde yeni bir görevle birlikte Florin Yeteneklinin 2.seviyesine başlayan Kasabalılardan yeni Simya görevleri isteyecek.

bdo-skilled-olvia-alchemy-quests

SİMYA MALZEMELERİ

Simya, elde edilmesini çok da belli olmayan materyallere sahip olmasıyla ünlüdür. Bu kısım bulunması zor olan tüm o İzler, Meyveler ve Tozlara ayrılmıştır.

KANLAR

Simyanın bir önemli noktası da belli başlı bazı kanların değiştirilebilir olması, bu sayede nadir hayvanlar yerine daha kolay ve sık bulunanları avlayarak her zaman kan elde edebilirsiniz. Kendi içlerinde değiştirilebilir olan kanlar aşağıdaki listede verilmiştir. Aynı grupta yer alan kanlar kendi içlerinde değiştirilebilirler.

 • Kan Grubu 1: Kurt, Flamingo, Gergedan, Çita, Ejderha
 • Kan Grubu 2: Geyik, Koyun, Keçi, İnek, Öküz, Waragon
 • Kan Grubu 3: Çakal, Tilki, Rakun
 • Kan Grubu 4: Ayı, Trol, Ogre
 • Kan Grubu 5: Solucan, Kertenkele, Yarasa, Kuku

Kurt, Çakal ve Tilki 4 Mayıs 2016 güncellemesi itibari ile Wolf Hills (Foxes)’ın yanındaki Olvia’da bulunabilir, burada aynı zamanda kanlarını toplayabileceğiniz dailies’ler de bulunur.

bdo-wolf-fox-blood-locations

Koyun, Heidel’in NW’si olan Lynch Ranch’in yakınlarında bulunabilir. Domuzlar da Northern Wheat Plantation’ın etrafında fazlaca bulunabilir.

bdo-alchemy-blood-locationsbdo-pig-blood-location

Troller Calpheon’un kuzeyindedir.

bdo-alchemy-blood-locations-2

Kertenkeleler Glish’in yanındaki bataklıklardadır.

bdo-alchemy-blood-locations-3

KRİSTALLER

Çeşitli metal nodelardan elde edebileceğiniz nadir kristaller Siyah, Yeşil, Balçık Rengi, Kırmızı ve Saydam Kristallerdir. Aynı zamanda node bölgesine giderek bu kristalleri kendiniz de toplayabilirsiniz.

Icon Crystal Node
bdo-rough-black-crystal Rough Black Crystal Iron Ore – Abandoned Iron Mine
bdo-rough-green-crystal Rough Green Crystal Tin ore – Rhutum Outstation
bdo-rough-mud-crystal Rough Mud Crystal Iron Ore – Southern Cienaga
bdo-rough-red-crystal Rough Red Crystal Tin Ore – Khuruto Cave
Zinc Ore – Ancient Fissure
bdo-rough-translucent-crystal Rough Translucent Crystal Copper Ore – Goblin Cave

Sert Siyah Kristal (Altinova’nın Güneyi)

bdo-rough-black-crystal-node-2bdo-rough-black-crystal-node

Sert Yeşil Kristal (Trent’in Kuzeyi)

bdo-rough-green-crystal-node

Sert Balçık Rengi Kristal (Glish’in Güneydoğusu) 

bdo-mud-crystal-node

Sert Kırmızı Kristal (Calpheon’un Kuzeydoğusu ve Heidel’in Kuzeydoğusu)

bdo-rough-red-crystal-node-2bdo-rough-red-crystal-node

 Sert Saydam Kristal (Velia’nın Güneydoğusu)

bdo-rough-translucent-crystal-node

MEYVELER

Meyveler çoğunlukla çiftçilik ve toplayıcık aracılığıyla elde edilir ve Büyülü Kristal yapımı için gerekli oldukları gibi çeşitli Yağların yapımı için de gereklidirler. Belli başlı ekinler belli başlı meyveleri verirler. Meyveler, hasattan ziyade ekinleri yetiştirdiğinizde (F1) elde edilirler çoğunlukla. Eğer çiftçiliğin nasıl işlediğinden emin değilseniz bu rehberi inceleyebilirsiniz.

* simgesiyle işaretlenmiş ekinler 2 alan işgal ederler ve tohum verme ihtimalleri çok da yüksek olmadığından pek de ideal olmayabilirler. Buna ek olarak, yüksek kaliteli ekinlerin (ör: Yüksek Kalite veya En Üst Kalite -OYUNDAN KONTROL EDİLECEK) yetiştirildiklerinde tohum verme ihtimalleri çok daha yüksektir.

Icon Fruit Crop
bdo-fruit-of-abundance Fruit of Abundance Grape*, Onion, Sunflower, Strawberry
bdo-fruit-of-crimson-flame Fruit of Crimson Flame Garlic, Hot Pepper*, Olive*, Pepper, Pumpkin
bdo-fruit-of-destruction Fruit of Destruction Dwarf Mushroom, Sky Mushroom
bdo-fruit-of-enchantment Fruit of Enchantment Dry Mane Grass, Fire Flake Flower, Silk Honey Grass, Silver Azalea, Sunrise Herb
bdo-fruit-of-magic-power Fruit of Magic Power Emperor Mushroom, Hump Mushroom
bdo-fruit-of-nature Fruit of Nature Barley, Carrot, Seed Potato, Sweet Potato
bdo-fruit-of-perfection Fruit of Perfection Arrow Mushroom, Cloud Mushroom, Fog Mushroom
bdo-fruit-of-the-sun Fruit of the Sun Corn*, Tomato*, Paprika*, Wheat

Eğer tarlanız veya bahçeniz yoksa veya istediğiniz meyveleri elde edemiyorsanız bunları Olvia’daki iki dailies (açılmak için Simya Ustalığı +8 gerektirir) aracılığıyla elde edebilirsiniz. Buna ek olarak Meyveleri rastgele Yabani Bitki, Bitki ve toplayarak ve kerestecilikle elde edebilirsiniz fakat bunlar çok nadir parçalar olduğu gibi pek de itimat edilir değillerdir.

DEĞERLİ TAŞLAR

Değerli Taşlar çeşitli Büyülü Kristaller ve diğer craftlar için gerekli olan Elmas, Zümrüt, Yakut, Safir ve Topazdır. Bu taşları elde etmenizin iki yolu vardır. Bunları toplayıcılıkta en az 5.seviye Yetenekli olduğunuzda Gökkuşağı Taşlarından veya diğer nodelardan elde edebilirsiniz ya da belli başlı bazı aksesuarları (Simple Processing’te Isıtma aracılığıyla) ısıtarak elde edebilirsiniz.

Isıtma Yolu İle Elde Etme

Icon Gem Source
bdo-diamond Elmas Yuria Accessories
bdo-emerald Zümrüt Kalis Accessories
bdo-ruby Yakut Bares/Elisha Accessories
sapphire Safir Hesus Accessories
topaz Topaz Talis Accessories

Lokasyon Toplama

Serendia Shrine’in yanındaki Secret Cave’deki Beryl veinsten toplanabilir. Beryl veins görmesi biraz zor olan ve genellikle 1 Sert Zümrüt veya zaman zaman bir normal Zümrüt veren yeşil bir mineraldir. Ayrıca bu taşları toplamak için Toplayıcılık yeteneğinizin Yetenekli 5.seviye olması gerekebilir.

bdo-secret-cave-locationbdo-secret-cave-location-2bdo-secret-cave-location-3

Sert Yakut Mediah’taki (Altinova’nın yanında) Omar Lava Cave’de işçiler tarafından toplanabilir.

bdo-rough-ruby-node-location-2bdo-rough-ruby-node-location

Gökkuşağı Taşları değerli taşlarının tümünün yer aldığı veinlerdir ve burada Heidel’in doğusunda bunlardan bolca bulunmaktadır. Reddit Kullanıcısı Appletinker tarafından oluşturulan haritaya buradan ulaşabilirsiniz. Fakat bu taşları toplayabilmeniz için Toplayıcılıkta en az 5.seviye Yetenekli olmanız gerektiğini unutmayın.

bdo-rainbow-stone-mapbdo-rainbow-stone-map-2

Gökkuşağı Taşlarının bulunduğu bir diğer lokasyon ise Keplan’ın hemen yanındaki Glutoni Mağarasıdır.

bdo-rainbow-stone-map-3bdo-rainbow-stone-map-4

Opaller,  Epheria Ridge (Epheria’nın Kuzeydoğu kıyısı) boyunca veinlere benzeyen taş yığınları olan Tuhaf Kayalardan (Strange Rocks)  toplanabilirler. Fakat bunları da toplayabilmeniz için Toplayıcılıkta en az 5. seviye Yetenekli olmanız gerektiğini unutmayın.

bdo-opal-vein-locationsbdo-opal-vein-locations-2

Buna ek olarak, bazı Opaller dünya haritasının kuzey okyanusunda dağılmış olan çeşitli adalarda mevcuttur. Ayrıca  Mediah Sahilindeki Copper node’u da size nadir ürünlerin yanı sıra Sert Opaller verebilir.

bdo-rough-opal-node

BİTKİLER

Çapa kullanarak yabani bitkiler toplayabileceğiniz gibi işçilerinizi bazı özel node’lara yollayarak fazla miktarda bunları toplayabilirsiniz. Aynı zamanda  eğer size de uyuyorsa bu bitkileri bahçenizde/tarlanızda yetiştirebilirsiniz. Yalnız normal Bitkilerin Yabani Bitkilerle yer değiştirebileceğini unutmayın.

Bitki Satıcısı

Eğer toplamakta zorluk çekiyorsanız ve harcayabileceğiniz silverlarınız varsa Calpheon’da 500 silver’a çeşitli bitkiler satan bir bitki satıcı vardır.

bdo-calpheon-herb-vendorbdo-calpheon-herb-vendor-2

Fire Flake Flower

Fire Flake Flower için bir node bulunmasa da geniş bir partisi bulunmakta, bu sayede siz de Florin’in batı tepesinden bunları toplayabilirsiniz.

bdo-fire-flake-flowers-locationbdo-fire-flake-flowers-location-2

Silk Honey Grass 

Silk Honey Grass, işçiler tarafından Trent’in Güneydoğusunda bulunan Longleaf Tree Sentry’den veya Florin’in doğusunda bulunan Karanda Ridge’den toplanabilir. Aynı zamanda Mediah’da Antik Fissure ve Marni’nin 2. Lab.’ının yanında bunun nodelarını da bulabilirsiniz. Buna ek olarak, Fire Flake Flowers için Florin’in doğusunda aynı lokasyonda bu otları elle de toplayabilirsiniz.

bdo-silk-honey-grass-nodebdo-silk-honey-grass

Silver Azalea

Silver Azalea işçiler tarafından Heidel’in batı node’u olan Serendia’nın Kuzey Plain’in (Northern Plain)’inden de toplanabilir.

bdo-silver-azalea-node

Gündoğumu Bitkisi (Sunrise Herb)

Gündoğumu Bitkisi işçiler tarafından Heidel’in doğu node’u Cron Kalesi’nden toplanabilir.

bdo-sunrise-herb-bode

Otlar/Yabani Bitkiler

Otlar/Yabani Bitkiler herhangi Yabani Bitki/Fidan/Çalılığından vs herhangi bir Toplama Çapası kullanmadan toplanabilir, ayrıca Çapa bu noktada otların/yabani bitkilerin elde edilme şansını önemli ölçüde düşürecektir.

BÜYÜLÜ KRİSTAL

Büyülü Kristallerin yeşili , Simyanın Yetenekli 1.seviyesinin başlangıcında mevcut olan Kristallerin mavi versiyonlarını yapmak için temel bileşenlerden birisi olarak gereklidir. Farklı mücevher satıcıları farklı stoklara sahiptir. Bu satıcıları bulmak için Mini haritanızın yanındaki NPC butonunu kullanarak Mücevherciyi seçin.

Bazı Büyülü Kristaller sadece canavarlardan düşer.

Crystal Vendor
Magic Crystal of Abundance – Armor Loot table
Magic Crystal of Abundance – Healing Ardan (Florin), Corin (Olvia), Greco (Keplan), Marsella (Velia)
Magic Crystal of Abundance – Patience Loot table
Magic Crystal of Abundance – Resonance Loot table
Magic Crystal of Abundance – Vigor Dora (Heidel)
Magic Crystal of Crimson Flame – Carnage Belgar (Altinova), Bianstimi (Calpheon), Thyshelle (Tarif)
Magic Crystal of Crimson Flame – Precision Ardan (Florin), Corin (Olvia), Greco (Keplan), Marsella (Velia)
Magic Crystal of Crimson Flame – Power Dora (Heidel)
Magic Crystal of Enchantment – Agility Ardan (Florin), Corin (Olvia), Greco (Keplan), Marsella (Velia)
Magic Crystal of Enchantment – Intimidation Dora (Heidel)
Magic Crystal of Enchantment – Memory Loot table
Magic Crystal of Enchantment – Vision Ardan (Florin), Greco (Keplan), Belgar (Altinova), Bianstimi (Calpheon), Thyshelle (Tarif)
Magic Crystal of Nature – Adamantine Dora (Heidel)
Magic Crystal of Nature – Ascension Ardan (Florin), Greco (Keplan), Marsella (Velia)
Magic Crystal of Nature – Energy Loot table
Magic Crystal of Nature – Swiftness Loot table
Magic Crystal of the Sun – Assault Loot table
Magic Crystal of the Sun – Precision Loot table
Magic Crystal of the Sun – Sturdiness Dora (Heidel)
Magic Crystal of the Sun – Valor Corin (Olvia), Marsella (Velia)

MANTARLAR

Mantarlar işçiler tarafından nodelardan toplanabilir veya vahşi hayatta elle yetiştirilebilir. Ayrıca Olvia’da sizi mantarlarla ödüllendirecek görevler de bulunmakta. Buna ek olarak, bu mantarların hifini bulabilirseniz, bahçenizde de yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

 • Medical Botany – Choice of Cloud, Sky, Tiger or Emperor Mushrooms
 • A Herb Crusher – Choice of Fortune Teller, Arrow, Dwarf, or Ghost Mushrooms
 • Hay for Chiara – Choice of Fortune Teller, Arrow or Dwarf Mushrooms
 • Gathering is Fun! – Choice of Fog, Hump, Bluffer, Ancient or Amanita Mushrooms
 • Method of Hemostasis – Choice of Cloud, Sky, or Tiger Mushroom.
 • Just Like a Seal – Choice of Fortune Teller, Arrow or Dwarf Mushrooms (OYUNDAN KARŞILIKLARI KONTROL EDİLECEK)

Nodelardaki Mantarlar

Icon Mushroom Node
arrowmushroom Arrow Mushroom Forest of Plunder
cloudmushroom Cloud Mushroom Southern Cienaga
dwarfmushroom Dwarf Mushroom Northern Cienaga
Glish Swamp
emperormushroom Emperor Mushroom Rhua Tree Stub
Glutoni Cave
fortunetellermushroom Fortune Teller Mushroom Ehwaz Hill
Coastal Cliff
ghostmushroom Ghost Mushroom Marie Cave
skymushroom Sky Mushroom Elric Shrine
fortunetellermushroom Tiger Mushroom Bree Tree Ruins
Kamasilve Temple

Arrow Mushroom – Plunder Ormanı

bdo-arrow-mushroom-node-2bdo-arrow-mushroom-node

Cloud Mushroom – Güney Cienaga

bdo-cloud-mushroom-nodebdo-cloud-mushroom-node-2

Dwarf Mushroom – Kuzey Cienaga/Glish Bataklık

bdo-dwarf-mushroom-nodebdo-dwarf-mushroom-node-2

Emperor Mushroom –  Rhua Tree Stub/Glutoni Mağarası

bdo-emperor-mushroom-nodebdo-emperor-mushroom-node-2

Fortune Teller Mushroom – Ehwaz Tepesi/Coastal Uçurumu

bdo-fortune-teller-mushroom-nodebdo-fortune-teller-mushroom-node-2

Ghost Mushroom – Marie Mağarası

bdo-ghost-mushroom-node-2bdo-ghost-mushroom-node

Sky Mushroom – Elric Tapınağı

bdo-sky-mushroom-nodebdo-sky-mushroom-node-2

Tiger Mushroom – Bree Tree Döküntüsü/Kamasilve Mabeti

bdo-tiger-mushroom-nodebdo-tiger-mushroom-node-2

Yalnızca Toplanarak Elde Edilen Mantarlar

Aşağıdaki mantarların herhangi bir node’u yoktur ve sadece elle toplanarak elde edilebilirler.

Icon Mushroom Node
dwarfmushroom Amanita Mushroom Gathering Map
emperormushroom Ancient Mushroom Gathering Map
fortunetellermushroom Bluffer Mushroom Gathering Map
cloudmushroom Fog Mushroom Gathering Map
skymushroom Hump Mushroom Gathering Map
cloudmushroom Truffle Mushroom Gathering Map

CEVHERLER

Silver, Gold ve Platinum (başka yerlerde hep Silver bırakmamı söylediğin için bıraktım ama eğer Silver silver olarak kalacaksa elmas, zümrüt, kristal gibi taşları da türkçeleştirmeden yazmamız gerekecek nasıl yapalım?)

Silver, Gold, Platinum işçiler tarafından toplanamaz ve elle toplanabilmeleri için Toplayıcılık yeteneğinde 5.seviye Yetenekli olmayı gerektirir. Diğer her şey işçileriniz tarafından toplanmak üzere bir node’a sahiptir.

Icon Ore Map
goldore Gold Gathering Map
platinum Platinum Gathering Map, also mined at a low rate from the Abandoned Iron Mine (Zinc Node) and Omar Lava Cave (Zinc Node)
silverore Silver Gathering Map

Maps for the common ore nodes can be found in the Powders section. Yaygın cevher nodeları için haritalara Powders (Tozlar) sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Icon Ore Node
coal Coal Keplan Quarry
copperore Copper Ore Coastal Cave west of Velia
ironore Iron Ore Coastal Cave west of Velia
leadore Lead Ore Glish Swamp
tinore Tin Ore Khuruto Cave/Behr Riverhead
zincore Zinc Ore Ancient Fissure, Abandoned Iron Mine, or Omar Lava Cave

Tin Ore Node Lokasyonu

bdo-powder-of-earth-nodebdo-khuruto-cave-node-3

Zinc Ore Node Lokasyonu

bdo-zinc-ore-node-2bdo-zinc-ore-nodebdo-zinc-node-omar-lava-cave

POWDERS (TOZLAR)

Powders (Tozlar) çoğunlukla çeşitli metal nodeların kazılması ile elde edilir. İşçileriniz hangi metali topluyorsa bunların yan ürünü olarak sabit bit kaynağa sahip olursunuz. Ayrıca her gün için Powders seçiminizi elde edebileceğiniz Olvia’da bir görev de bulunur.

Icon Powder Node
bdo-powder-of-crevice Powder of Crevice Drop from Coal nodes
i.e. Keplan Quarry
bdo-powder-of-darkness Powder of Darkness Drop from Iron Ore nodes
i.e. Coastal Cave
bdo-powder-of-earth Powder of Earth Drop from Tin Ore node in Behr Riverhead
bdo-powder-of-flame Powder of Flame Drop from Copper Nodes
i.e. Coastal Cave
bdo-powder-of-time Powder of Time Drop from Lead Nodes
i.e. Glish Swamp

Coastal Mağarası – Batı Velia

bdo-coastal-cave-nodebdo-coastal-cave-node-2

Glish Bataklığı –  Kuzey Glish

bdo-glish-swamp-node-2bdo-glish-swamp-node

Keplan Taş Ocağı – Kuzey Keplan

bdo-keplan-quarry-nodebdo-keplan-quarry-node-2

Behr Riverhead – Kuzeydoğu Trent

bdo-powder-of-earth-nodebdo-powder-of-earth-node-2

İZLER

İzler, üst node’a bağlıyken henüz kilitli olan gizli toplama nodelarından gelir, bu şekilde sizin de Node Yöneticisi ile görüşüp bu node’un kilidlini açmak için 35 enerji harcamanız gerekir. Nodeları toplamak için İnsan işçi kullanmalısınız çünkü genellikle insan işçilerin İzlere ait nodelardan daha nadir parçalar elde etme şansları daha fazladır. Ek olarak, 5 depo alanına ihtiyaç duyacaksınız çünkü nodelar size daha sonra satıcılara satabileceğiniz çeşitli ıvır zıvır verecek.

bdo-trace-nodes

Nodelara ek olarak Olvia’da İz Seçimiyle sizi ödüllendirecek görevler vardır.

Icon Trace Node
bdo-trace-of-ascension Trace of Ascension Ancient Stone Chamber – Old Tree Spirit’s Token
bdo-trace-of-battle Trace of Battle Bernianto Farm – Contaminated Tooth
bdo-trace-of-chaos Trace of Chaos Ancient Ruins Excavation Site – Obscuring Golem Fragment
bdo-trace-of-despair Trace of Despair Mansha Forest – Weathered Cursed Fang
Rhua Tree Stub – Dull Bone Fragment
bdo-trace-of-forest Trace of Forest Bernianto Farm – Contaminated Tooth
Rhua Tree Stub – Dull Bone Fragment
bdo-trace-of-hunting Trace of Hunting Glish Ruins – Black Dirt
Lynch Farm Ruins – Altar Imp’s Broken Trumpet
bdo-trace-of-origin Trace of Origin Glish Ruins – Black Dirt
bdo-trace-of-savagery Trace of Savagery Lynch Farm Ruins – Altar Imp’s Broken Trumpet
bdo-trace-of-the-earth Trace of the Earth Ancient Stone Chamber – Old Tree Spirit’s Token
Ancient Ruins Excavation Site – Obscuring Golem Fragment
bdo-trace-of-violence Trace of Violence Mansha Forest – Weathered Cursed Fang

Antik Kalıntı Kazı Siti – Doğu Heidel

bdo-trace-of-chaos-node-2bdo-trace-of-chaos-node

Antik Taş Hazinesi – Güneybatı Velia

bdo-trace-of-ascension-nodebdo-trace-of-ascension-node-2

Bernianto Çiftliği – Kuzey Calpheon

bdo-trace-of-battle-nodebdo-trace-of-battle-node-2

Glish Kalıntıları – Doğu Glish

bdo-glish-ruins-node-2bdo-glish-ruins-node

Lynch Çiftlik Kalıntıları – Batı Heidel

bdo-lynch-farm-ruins-nodebdo-lynch-farm-ruins-node-2

Mansha Ormanı – Güneybatı Calpheon

bdo-mansha-forest-node-2bdo-mansha-forest-node

Rhub Ağaç Kökü – Kuzeydoğu Behr

bdo-rhua-tree-stub-nodebdo-rhua-tree-stub-node-2

Bazı İzler nodelardan elde edilemez bunun yerine bu İzleri canavarlardan düşürmeniz gerekir.

Icon Trace Node
bdo-trace-of-death Trace of Death Chimera/Orcs in Marni’s Lab near Keplan
Skeleton mobs in Hex Sanctuary very south of Calpheon
bdo-trace-of-memory Trace of Memory Ancient Ruins Defeder/Guard in the cave near Florin
bdo-trace-of-wave Trace of Wave

Son olarak, bazı İzler silahların ısıtılmasıyla elde edilir. Aynı zamanda Saf Kristal verirler ve bu Processing Profesyonellikte 5.seviyeye (OYUNDAN KONTROL EDİLECEK) ulaşmadan önce bunları elde etmenin yoludur.

 • Bares weapons – Trace of Battle / Pure platinum Crystal
 • Demihuman weapons – Trace of Savagery / Pure Tin Crystal
 • Kalis weapons – Trace of Violence / Pure Iron Crystal
 • Krea weapons – Trace of Despair / Pure Silver Crystal
 • Seleth weapons – Trace of Death / Pure Lead Crystal
 • Yuria weapons – Trace of Ascension / Pure Zinc Crystal

AĞAÇTAN ELDE EDİLECEK İKİNCİL ÜRÜNLER

Tree Byproducts are Monk’s Branch, Spirit’s Leaf, Red Tree Lump, Bloody Tree Knots, and Old Tree Bark. They can be obtained by your workers logging certain tree nodes. Monk’s Branch and Spirit’s Leaf can also be obtained by farming crops while the rest are obtained rarely from logging trees manually if you are Gathering Skilled 5+.

There are also dailies in Olvia that will reward you these tree byproducts as well.

Ağaçtan elde edilecek ikincil ürünler, Monk’s Branch, Spirit’s Leaf, Red Tree Lump, Bloody Tree Knots, ve Old Tree Bark’tır. Bu ürünleri belli başlı bazı ağaç nodelarına giren işçileriniz vasıtasıyla elde edebilirsiniz. Mode’s Branch ve Spirit’s Leaf aynı zamanda ekinler vasıtasıyla elde edilebilirken geriye kalanları Toplayıcılıkta en az 5.seviye Yetenejki olmanız halinde kendiniz ağaçlardan nadiren de olsa toplayabilirsiniz.

Icon Byproduct Node
bdo-bloody-tree-knot Bloody Tree Knots Fir Node – Treant Forest
White Cedar Node – Elric Shrine
Acacia Node – Stonetail Wasteland
bdo-monk's-branch Monk’s Branch Cedar Node – Oze’s Pass
Maple Node – Forest of Seclusion
Pine Node – Serendia Shrine
bdo-old-tree-bark Old Tree Bark White Cedar Node – Mediah Northern Highlands
bdo-red-tree-lump Red Tree Lump Birch Node – Old Dandelion
Birch Node – Quint Hill
Maple Node – Northern Plain of Serendia
bdo-spirit's-leaf Spirit’s Leaf Ash Node – Goblin Cave
Ash Node – Balenos Forest

Bloody Tree Knot

bdo-bloody-tree-knots-node-2bdo-bloody-tree-knots-node

Monk’s Branch

bdo-monk's-branch-nodesbdo-monk's-branch-nodes-2

Old Tree Bark

bdo-old-tree-barkbdo-old-tree-bark-2

Red Tree Lump

bdo-red-tree-lump-node-2bdo-red-tree-lump-node

Spirit’s Leaf

bdo-spirit's-leaf-node

AĞAÇ ÖZSUYU

Simya ihtiyaçlarınız için fazlasıyla Ağaç Özsuyu toplamanız gerekecek. Özsuların çoğu ise Olvia/Florin bölgelerinden toplanabilir çünkü bu bölgeler Sedir ve Mediah’a özgü bazı ağaç türleri dışında tüm ağaç türlerine ev sahipliği yapar. Aşağıda Cupcake tarafından yapılan ağaç lokasyonlarına ait bir harita bulabilirsiniz.

bdo-tree-type-locations

Özsuyu toplamak eğer çeşitli ağaç türlerini biliyorsanız çok daha kolaydır.

bdo-tree-types

Akasya, Sedir ve Beyaz Sedir (Doğu Heidel’in yarı çöl bölgesi olan) Mediah’ta bol miktarda bulunur.

bdo-tree-types-2

TEMEL SİMYA

 

Temel Simya Processing Pencerindeki bir sekmedir, buradan MP/WP/SP ilacı olarak kullanılan Bitki Suları yapabileceğiniz gibi satıcılardan satın alabileceğiniz Large Mana İlacından çok daha etkilidirler.

Bitki Suyu

Burası en düşük tabakadır ve +125’e kadar MP/WP/SP’lerinizi depolar. Tek ihtiyacınız olan şey x3 Yabani Birki (herhangi bir tanesi, otlar dahi olabilir) ve x1 Mineral Suyudur (aşçı satıcıdan alınabilir). Temel Simya penceresinde miktarı seçemeyeceğiniz için her şeyi bunun içine atın ve ardından yeterince üretildiğine karar verdiğiniz zaman karakterinizi hareket ettirin.

bdo-herbal-juice-2bdo-herbal-juice

Konsantre Bitki Suyu

Temel Simya aracılığı ile x3 Bitki Suyu yapabileceğiniz gibi x30 Bitki Suyu ve size bir ton enerji sağlayacak x1 Tuz üreterek toplu üretimini de yapabilirsiniz.

bdo-concentrated-herbal-juicebdo-concentrated-herbal-juice-2

Yüksek Konsantre Bitki Suyu

Yüksek Konsantre Bitki Suyu Geniş MP ilacının bir eşitidir. x3 Konsantre Bitki Suyu kullanarak bunu elde edebilir veya x30 Konsantre Bitki suyu ve x1 Tuz kullanarak toplu üretimini sağlayabilirsiniz.

bdo-high-concentrated-herbal-juice-2bdo-high-concentrated-herbal-juice

Arıtılmış Bitki Suyu

Arıtılmış Bitki Suyu, satıcılardan alacağınız herhangi bir MP ilacından daha etkilidir. Aynı formül bunda da geçerlidir: x3 Yüksek Konsantre Bitki Suyu veya x30 ve x1 Tuz

bdo-refined-herbal-juice

Birlik (PARTY??) İksirleri

 

Temel Simya aracılığı ile tüm bir birliğe faydalarını gösterecek olan iksirleri şimdi üretebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey x2 aynı iksir ve materyal satıcısından alabileceğiniz Tear of Aal.

 • Birlik İksirlerinin etkisi kalitelerinin yeşil veya mavi olmalarına bağlı olarak 10 veya 15 dakika sürerken soğumaları 1 dakika sürer.

İksirlerin Kalitesinin Yükseltilmesi

Yeşil kaliteyi mavi kalite seviyesine yükseltilmesi temel simya ile çok basit. Tek ihtiyacınız olan şey temel simyanın içerisine 3 adet yeşil kalite iksir koymak ve böylece mavi kalite bir iksir yapma şansınız doğacak. Tabii bu formül ekip iksirleri için geçerli değil ve eğer ekip iksirlerini mavi kalite yapmak istiyorsanız her bir versiyonu yükseltmelisiniz.

SİMYA ALT BİLEŞENLERİ

Bu kısım tüm kanları, yağları ve diğer simya alt bileşenlerini içerisinde bulundurur. Kanları ve Yabani Bitkileri = Otları birbirlerinin yerine kullanabileceğinizi unutmayın. Simya seviyenize bağlı olarak her bir Yabani Ot için 1 ile 5 arası ota ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • Kan Grubu 1: Kurt, Flamingo, Gergedan, Çita, Ejderha
 • Kan Grubu 2: Geyik, Koyun, Keçi, İnek, Öküz, Waragon
 • Kan Grubu 3: Çakal, Tilki, Rakun
 • Kan Grubu 4: Ayı, Trol, Ogre
 • Kan Grubu 5: Solucan, Kertenkele, Yarasa, Kuku

KANLAR

Icon Blood Skill Material
clown'sblood Clown’s Blood Apprentice 1 1x Spirit’s Leaf
1x Powder of Darkness
1x Clear Liquid Reagent
2x Wolf’s Blood
legbeastblood Legendary Beast’s Blood Apprentice 1 2x Spirit’s Leaf
1x Trace of the Earth
1x Pure Powder Reagent
2x Lizard Blood
sinnerblood Sinner’s Blood Apprentice 1 1x Bloody Tree Knot
1x Powder of Flame
1x Clear Liquid Reagent
2x Pig’s Blood
tyrantblood Tyrant’s Blood Apprentice 1 1x Monk’s Branch
1x Trace of Savagery
1x Pure Powder Reagent
2x Troll Blood
wisemanblood Wise Man’s Blood Apprentice 1 1x Monk’s Branch
1x Trace of Ascension
1x Clear Liquid Reagent
2x Fox Blood

YAĞLAR

Icon Oil Skill Material
oilofcorruption Oil of Corruption Skilled 1 1x Sinner’s Blood
1x Spirit’s Leaf
1x Fruit of the Sun
1x Powder of Darkness
oiloffort Oil of Fortitude Skilled 1 1x Clown’s Blood
1x Monk’s Branch
1x Fruit of Nature
1x Powder of Flame
oilregen Oil of Regeneration Skilled 1 1x Legendary Beast’s Blood
1x Red Tree Lump
1x Fruit of Crimson Flame
1x Powder of Crevice
oilofstorms Oil of Storms Skilled 1 1x Tyrant’s Blood
1x Old Tree Bark
1x Fruit of Abundance
1x Powder of Time
oiloftran Oil of Tranquility Skilled 1 1x Wise Man’s Blood
1x Bloody Tree Knot
1x Fruit of Magic Power
1x Powder of Earth

DİĞER ALT BİLEŞENLER

Icon Subcomponent Skill Material
gempolisher Gem Polisher Apprentice 1 1x Pure Powder Reagent
4x Processed Coal
2x Trace of Origin
6x Purified Water
leatherglaze Leather Glaze Apprentice 1 1x Pure Liquid Reagent
3x Maple Sap
3x Trace of Ascension
2x Powder of Darkness
metalsolvent Metal Solvent Apprentice 1 1x Clear Liquid Reagent
3x Melted Iron Shard
4x Rough Stone
2x Trace of Savagery
plywoodhardener Plywood Hardener Apprentice 1 1x Pure Powder Reagent
3x Bloody Tree Knot
4x Fir Sap
3x Trace of the Earth

SİMYA İKSİRLERİ

Elixirs are a huge component of Alchemy and they have various combat and non combat uses. The green version of Elixirs you commonly produce have a duration of 5 mins with 5 mins cooldown while the higher quality blue version that is produced sometimes as a byproduct have 8 mins duration (same cooldown).

Remember you can substitute bloods and Wild Grass = Weed. You may need to substitute 1-5 weed per Wild Grass depending on your alchemy level.

İksirler Simyanın geniş bir bileşenidir ve hem savaşlar için hem de savaş dışı kullanımlar için işe yararlar. Çokça ürettiğiniz yeşil versiyon iksirler yaklaşık 5 dakika soğuma süresinin dışında 5 dakika da etki süresine sahiptir ve genellikle yan ürün olarak üretilen daha yüksek kalitedeki mavi versiyonlarının 8 dakika etki süresi (aynı soğuma süresi) vardır.

 • Kan Grubu 1: Kurt, Flamingo, Gergedan, Çita, Ejderha
 • Kan Grubu 2: Geyik, Koyun, Keçi, İnek, Öküz, Waragon
 • Kan Grubu 3: Çakal, Tilki, Rakun
 • Kan Grubu 4: Ayı, Trol, Ogre
 • Kan Grubu 5: Solucan, Kertenkele, Yarasa, Kuku

BİRLİK VE İKSİRLERİN KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ

Birlik İksirleri

Temel simya aracılığıyla tüm birliğe etkisini gösterecek iksirler yapmanız artık mümkün. Tek ihtiyacınız olan şey x2 aynı iksir ve materyal satıcılarından alabileceğiniz Tear of Aal.

 • Birlik İksirlerinin etkisi, kalitelerinin yeşil veya mavi olmalarına bağlı olarak 10 veya 15 dakika sürer ve soğuma süreleri de 1 dakikadır.

 

İksirlerin Kalitesinin Yükseltilmesi

Yeşil kaliteyi mavi kalite seviyesine yükseltilmesi temel simya ile çok basit. Tek ihtiyacınız olan şey temel simyanın içerisine 3 adet yeşil kalite iksir koymak ve böylece mavi kalite bir iksir yapma şansınız doğacak. Tabii bu formül ekip iksirleri için geçerli değil ve eğer ekip iksirlerini mavi kalite yapmak istiyorsanız her bir versiyonu yükseltmelisiniz.

SAVAŞ İKSİRLERİ

Icon Elixir Skill Material Effect (Green/Blue)
antidoteelixir Antidote Elixir Beg 1 1x Pure Powder Reagent
1x Weed/Wild Grass
2x Pig Blood
3x Olive Oil
Immediately cures poison. Cooldown 30s.
elixirburnremoval Elixir of Burn Removal Beg 1 1x Clear Liquid Reagent
1x Purified Water
2x Fruits
2x Weed/Wild Grass
Immediately cures burning.
Cooldown 30s
elixirhemo Elixir of Hemostasis Beg 1 1x Pure Powder Reagent
1x Cloud Mushroom
1x Ash Sap
3x Purified Water
Immediately cures bleeding.
Cooldown 30s
elixir01 Defense Elixir App 1 1x Clear Liquid Reagent
6x Ash Sap
5x Pig Blood
3x Purified Water
Damage Reduction +5/10 for 5/8 mins
elixir02 Elixir of Concentration App 1 1x Clear Liquid Reagent
3x Cloud Mushroom
2x Wild Grass
3x Troll Blood
Accuracy +8/12 for 5/8 mins.
elixir06 Elixir of Demihuman Hunt App 1 1x Sinner’s Blood
4x Arrow Mushroom
4x Fir Sap
3x Black Stone Powder
Damage against Demihuman +10/15 for 5/8 mins
elixir03 Elixir of Endurance App 1 1x Pure Powder Reagent
2x Dwarf Mushroom
5x Birch Sap
4x Troll Blood
Max Endurance (Stamina) +100/150 for 5/8 mins
elixir04 Elixir of Energy App 1 1x Pure Powder Reagent
4x Fox Blood
3x Purified Water
2x MP Potion (Small)
MP Auto Recovery +10/15 for 5/8 mins
elixir05 Elixir of Fury App 1 4x Dwarf Mushroom
1x Ash Sap
4x Troll Blood
3x Purified Water
All attack +10/15 for 5/8 mins
elixir06 Elixir of Human Hunt App 1 1x Clown’s Blood
5x Fortune Teller’s Mushroom
5x Maple Sap
3x Black Stone Powder
Damage against humans +6/11 for 5 mins
elixir07 Elixir of Life App 1 1x Pure Powder Reagent
3x Silver Azalea
5x Fox Blood
3x HP Potion (Small)
Max HP +100/+150 for 5/8 mins
elixir11 Elixir of Mentality App 1 1x Pure Liquid Reagent
5x Ash Sap
3x Purified Water
3x MP Potion (Small)
Max MP +100/+150 for 5/8 mins
elixir12 Elixir of Resistance App 1 3x Cloud Mushroom
1x Birch Sap
7x Wolf Blood
3x Purified Water
Debuff resistance against monsters +10/15% for 5/8 mins
elixir13 Elixir of Spells App 1 1x Tyrant’s Blood
5x Fire Flake Flower
3x Maple Sap
2x Powder of Darkness
Casting Speed Rank +2/3 for 5/8 mins
elixir15 Elixir of Thorns App 1 1x Tyrant’s Blood
7x Dry Mane Grass
5x Birch Sap
4x Black Stone Powder
Target’s HP –10/15 per hit received for 5/8 mins.
elixir16 Elixir of Will App 1 1x Pure Powder Reagent
4x Sunrise Herb
6x Wolf Blood
3x Purified Water
Damage from monsters –15/20% for 5/8 mins
elixir17 Elixir of Wind App 1 1x Wise Man’s Blood
5x Fortune Teller’s Mushroom
5x Pine Sap
2x Powder of Darkness
Attack Speed Rank +2/3 for 5/8 mins
reselixir Resurrection Elixir App 1 1x Clear Liquid Reagent
3x Sunrise Herb
3x Purified Water
2x HP Potion (Small)
HP Auto Recovery +10/15 for 5/8 mins.
whaletendonpot Whale Tendon Potion App 1 1x Blue Whale Tendon
3x Medium HP Potion
3x Medium MP Potion
8x Purified Water
Recovery HP by 500/750 and MP/WP/SP by 300/500 with 30s cooldown.
elixirofassassin Elixir of Assassination Ski 1 1x Oil of Regeneration
5x Pure Powder Reagent
4x Amanita Mushroom
2x Red Tree Lump
2x Trace of Memory
Back attack damage +50/100 for 5/8 mins
elixirofcarnage Elixir of Carnage Ski 1 1x Oil of Corruption
7x Pure Powder Reagent
6x Tiger Mushroom
3x Spirit’s Leaf
3x Trace of the Earth
Down attack damage +50/100% for 5/8 mins.
elixirofdeath Elixir of Death Ski 1 1x Oil of Tranquility
6x Clear Liquid Reagent
2x Ancient Mushroom
7x Ash Sap
2x Trace of Death
Extra damage +30/50 on Critical Hit for 5/8 mins.
elixirofdetection Elixir of Detection Ski 1 1x Oil of Storms
6x Pure Powder Reagent
3x Truffle Mushroom
2x Old Tree Bark
3x Trace of Savagery
Critical Hit damage +50/100% for 5/mins.
elixirofdraining Elixir of Draining Ski 1 1x Oil of Fortitude
4x Clear Liquid Reagent
3x Hump Mushroom
4x Birch Sap
2x Trace of the Forest
HP Steal +3/5 on critical hit for 5/8 mins.
elixiroffrenzy Elixir of Frenzy Ski 1 1x Oil of Regeneration
5x Clear Liquid Reagent
5x Cedar Sap
3x Trace of Battle
2x Ghost Mushroom
All DP –10/15, All AP +20/25 for 5/8 mins.
elixirofpene Elixir of Penetration Ski 1 1x Oil of Corruption
6x Clear Liquid Reagent
3x Bluffer Mushroom
5x Pine Sap
3x Trace of Violence
Back Attack extra damage +30/50 for 5/8 mins
elixirofshock Elixir of Shock Ski 1 1x Clown’s Blood
5x Tiger Mushroom
7x Cedar Sap
3x Power of Time
Critical Hit Chance +2
elixirofsky Elixir of Sky Ski 1 1x Oil of Tranquility
6x Pure Powder Reagent
5x Emperor Mushroom
3x Bloody Tree Knot
3x Trace of Ascension
Air Attack Damage +50/100% for 5/8 mins.
grimreaperelixir Grim Reaper’s Elixir Ski 1 1x Oil of Fortitude
6x Pure Powder Reagent
4x Sky Mushroom
3x Monk’s Branch
3x Trace of Origin
HP Steal +1/3 for 5/8 mins.
perfumeofcourage Perfume of Courage Ski 1 1x Blue Whale Oil
3x Trace of Violence
6x Bloody Tree Knot
4x Purified Water
2x Clear Liquid Reagent
All attack +25, Max HP +200, Attack Speed +5, Casting Speed +5, Movement Speed +5 for 20 min with 20 min cooldown.
perfumeofswift Perfume of Swiftness Ski 1 1x Blue Whale Oil
4x Powder of Time
6x Everlasting Herb
4x Purified Water
2x Clear Liquid Reagent
+200 Weight Limit, +20% Life XP, +5 Attack Speed, +5 Gathering Speed, and +5 Fishing Speed for 20 mins with 20 mins cooldown
whaletendonelixir Whale Tendon Elixir Ski 1 1x Blue Whale Tendon
1x Clown’s Blood
12x Ash Sap
5x Purified Water
2x Clear Liquid Reagent
All damage reduction +100/125 for 20/30 ses with 10 min cooldown.

SAVAŞ DIŞI İKSİRLER

Icon Elixir Skill Material Effect (Green/Blue)
elixir08 Elixir of Amity App 1 1x Legendary Beast’s Blood
5x Fire Flake’s Flower
6x Ash Sap
3x Black Stone’s Powder
Amity gain +20/30% for 5/8 mins
elixir09 Elixir of Fisher App 1 1x Wise Man’s Blood
6x Sunrise Herb
3x Fir Sap
2x Powder of Flame
Fishing Speed Rank +2/3 for 5/8 mins
elixir10 Elixir of Seal App 1 3x Dwarf Mushroom
1x Birch Sap
4x Wolf Blood
5x Purified Water
Increase Breath Gauge for 60/90 seconds
elixir14 Elixir of Swiftness App 1 1x Legendary Beast’s Blood
5x Arrow Mushroom
5x Birch Sap
2x Powder of Darkness
Movement Speed Rank +2/3 for 5/8 mins
elixiroftime Elixir of Time App 1 1x Wise Man’s Blood
7x Fire Flake Flower
5x Maple Sap
2x Powder of Time
Life Skills EXP +10/15% for 5/8 min
elixiroftraining Elixir of Training App 1 1x Legendary Beast’s Blood
1x Silver Azalea
5x Pine Sap
2x Powder of Crevice
Horse EXP Gain +8/10% for 5/8 min.
elixir18 Elixir of Wings App 1 2x Silver Azalea
1x Ash Sap
4x Troll Blood
5x Purified Water
Increased jump height for 5/8 min.
elixirofworkers Elixir of Worker App 1 1x Sinner’s Blood
6x Silver Azalea
4x Ash Sap
2x Powder of Flame
Gathering Speed Rank +2/3 for 5/8 min.
expelixir Experience of Elixir App 1 1x Clown’s Blood
7x Dry Mane Grass
5x Pine Sap
2x Powder of Flame
EXP Gain +15% for 5/8 min.
elixirgolden Elixir of Golden Hand Ski 1 1x Oil of Storms
4x Clear Liquid Reagent
4x Fog Mushroom
3x Trace of Hunting
6x Fir Sap
Luck +2/3 points for 5/8 min.

ESANSLAR VE BÜYÜLÜ KRİSTALLER

Esanslar Büyülü Kristallerden bazılarını elde etmek için gereklidir. Tüm Esanslar, üretilmek için 1 Çıraklık gerektirirken tüm Kristaller üretilmek için 1 Yetenekli gerektirir.

ESANSLAR

Icon Essences Skill Material
essenceofabundance Essence of Abundance Apprentice 1 2x Fruit of Abundance
6x Cloud Mushroom
6x Birch Sap
2x Trace of Ascension
essencecrimsonflame Essence of Crimson Flame Apprentice 1 2x Fruit of Crimson Flame
6x Dwarf Mushroom
6x Ash Sap
2x Trace of Ascension
essenceofdestruction Essence of Destruction Apprentice 1 2x Fruit of Destruction
6x Silver Azalea
6x Pine Sap
2x Powder of Flame
essenceofenchantment Essence of Enchantment Apprentice 1 2x Fruit of Enchantment
3x Fire Flake Flower
4x Ash Sap
2x Powder of Darkness
essenceofmagicpower Essence of Magic Power Apprentice 1 2x Fruit of Magic Power
6x Dry mane Grass
6x Birch Sap
2x Powder of Darkness
essenceofnature Essence of Nature Apprentice 1 2x Fruit of Nature
6x Fortune Teller Mushroom
6x Maple Sap
2x Trace of the Earth
essenceofperfection Essence of Perfection Apprentice 1 2x Fruit of Perfection
6x Sunrise Herb
6x Maple Sap
2x Powder of Flame
essenceofthesun Essence of the Sun Apprentice 1 2x Fruit of the Sun
6x Arrow Mushroom
6x Pine Sap
2x Trace of the Earth

BÜYÜLÜ KRİSTALLER – SİLAH

If a recipe calls for 2x Magic Crystals, they must be different but can be any.

Eğer bir tarif x2 Büyülü Kristal istiyorsa, ikisinin de farklı kristaller olması gerekir ve herhangi farklı iki kristali seçebilirsiniz.

Icon Magic Crystal Material Effect
magiccrystalabs Absorption 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Abundance
10x Melted Lead Shard
3x Wise Man’s Blood
HP Recovery +1 on attack
carnagecrystal Carnage 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Carnage Crystal (Demihumans)
1x Fruit of Nature
10x Melted Copper Shard
5x Wolf Blood
Additional damage to demihumans +2
carnagecrystal2 Carnage 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Carnage Crystal (Humans)
1x Fruit of the Sun
10x Melted Tin Shard
5x Troll Blood
Additional damage to humans +2
carnagecrystal3 Carnage 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Carnage Crystal (Beasts)
1x Fruit of Enchantment
10x Melted Zinc Shard
5x Lizard Blood
Additional damage to beasts +2
duracrystal Durability 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Crimson
10x Melted Iron Shard
3x Clown’s Blood
Durability Reduction Resistance +10%
carnagecrystal Extraction 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Nature
10x Melted Copper Shard
3x Legendary Beast’s Blood
MP/SP/WP Recovery +1 on attack
magiccrystalabs Power 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Power)
1x Fruit of Abundance
7x Melted Lead Shard
4x Pig’s Blood
AP+2
duracrystal Precision 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Precision)
1x Fruit of Crimson Flame
10x Melted Iron Shard
5x Fox Blood
Accuracy +2

BÜYÜLÜ KRİSTALLER – İKİNCİL SİLAH

Eğer bir tarif x2 Büyülü Kristal istiyorsa, ikisinin de farklı kristaller olması gerekir ve herhangi farklı iki kristali seçebilirsiniz.

 

Icon Magic Crystal Material Effect
airattackcrystal Air Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Magic Power
10x Melted Platinum Shard
3x Wise Man’s Blood
Additional Air Attack Damage Level +1
backattackcrystal Back Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of the Sun
10x Melted Silver Shard
3x Sinner’s Blood
Additional Back Attack Damage Level +1
counterattack Counter Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Crimson Flame
10x Melted Zinc Shard
3x Tyrant’s Blood
Additional Counter Attack Damage Level +1
carnagecrystal Critical 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Perfection
5x Polished Opal
3x Legendary Beast’s Blood
Additional Critical Hit Damage Level +1
carnagecrystal2 Down Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Enchantment
2x Melted Gold Shard
2x Tyrant’s Blood
Additional Down Attack Damage Level  +1
carnagecrystal2 Speed Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Destruction
10x Melted Tin Shard
3x Sinner’s Blood
Additional Speed Attack Damage Level +1

BÜYÜLÜ KRİSTALLER – TÜM ZIRH

Eğer bir tarif x2 Büyülü Kristal istiyorsa, ikisinin de farklı kristaller olması gerekir ve herhangi farklı iki kristali seçebilirsiniz.

 

Icon Magic Crystal Material Effect
armorcrystal Armor 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Armor)
1x Fruit of Magic Power
3x Translucent Crystal
4x Ash Sap
Damage Reduction +2
armorcrystal2 Evasion 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Nature
5x Mud Crystal
3x Clown’s Blood
Special Attack Evasion +10%
healcrystal Heal 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Heal)
1x Fruit of Crimson Flame
3x Green Crystal
5x Fir Sap
HP Recovery +3
armorcrystal3 Magic Defense 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Magic Power
5x Melted Silver Shard
3x Sinner’s Blood
Magic Damage Reduction +2
armorcrystal4 Melee Defense 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of the Sun
5x Red Crystal
3x Wise Man’s Blood
Melee Damage Reduction +2
armorcrystal4 Patience 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Patience)
1x Fruit of Destruction
3x Red Crystal
5x Birch Sap
Max MP/WP/SP +35
healcrystal Ranged Defense 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Enchantment
5x Green Crystal
3x Legendary Beast’s Blood
Ranged damage reduction +2
armorcrystal3 Resonance 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Resonance)
1x Fruit of Abundance
3x Melted Silver Shard
5x Pine Sap
MP/WP/SP Recovery +3
armorcrystal Siege 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Abundance
5x Translucent Crystal
3x Clown’s Blood
Siege Weapon Evasion +10%
armorcrystal2 Vigor 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Abundance)
1x Fruit of Perfection
3x Mud Crystal
5x Maple Sap
Max HP +35

BÜYÜLÜ KRİSTALLER – MİĞFER

Eğer bir tarif x2 Büyülü Kristal istiyorsa, ikisinin de farklı kristaller olması gerekir ve herhangi farklı iki kristali seçebilirsiniz.

 

Icon Magic Crystal Material Effect
helmcrystal Agility 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Agility)
1x Fruit of the Sun
4x Cloud Mushroom
2x Melted Silver Shard
Evasion +2
helmcrystal2 Intimidation 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Intimidation)
1x Fruit of Abundance
3x Red Crystal
5x Arrow Mushroom
Knockdown/Bound resistance +10%
helmcrystal3 Memory 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Memory)
1x Fruit of Crimson Flame
3x Mud Crystal
5x Fortune Teller Mushroom
Casting Speed +2
helmcrystal4 Vision 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Vision)
1x Fruit of Nature
3x Green Crystal
5x Dwarf Mushroom
Vision Range +15m

BÜYÜLÜ KRİSTALLER – ELDİVEN

Eğer bir tarif x2 Büyülü Kristal istiyorsa, ikisinin de farklı kristaller olması gerekir ve herhangi farklı iki kristali seçebilirsiniz.

Icon Magic Crystal Material Effect
glovecrystal Assault 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Assault)
1x Fruit of Enchantment
2x Emerald
5x Fox Blood
Attack Speed +2
glovecrystal2 Magic Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of the Sun
5x Diamond
3x Sinner’s Blood
Magic AP +2
glovecrystal3 Precision 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Precision)
1x Fruit of Destruction
2x Emerald
6x Silk Honey Grass
Accuracy +2
glovecrystal3 Ranged Attack 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of nature
5x Emerald
3x Legendary Beast’s Blood
Ranged AP +2
glovecrystal3 Sturdiness 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Sturdiness)
1x Fruit of Perfection
2x Diamond
5x Pig Blood
Grapple Resistance +10%
glovecrystal2 Valor 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Valor)
1x Fruit of Destruction
3x Translucent Crystal
5x Wolf Blood
Critical Hit Rate +2

BÜYÜLÜ KRİSTALLER – AYAKKABILAR

Eğer bir tarif x2 Büyülü Kristal istiyorsa, ikisinin de farklı kristaller olması gerekir ve herhangi farklı iki kristali seçebilirsiniz.

Icon Magic Crystal Material Effect
shoecrystal Adamantine 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Adamantine)
1x Fruit of Nature
2x Sapphire
6x Silver Azalea
Knockback/Floating Resistance +10%
shoecrystal2 Ascension 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Ascension)
1x Fruit of Magic Power
2x Topaz
6x Fire Flake Flower
Jump Height +35
shoecrystal2 Energy 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Energy)
1x Fruit of Perfection
2x Topaz
5x Dry Mane Grass
Max Stamina +150
shoecrystal3 Energy 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Perfection
5x Ruby
3x Tyrant’s Blood
Max Energy +10
shoecrystal Falling 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Falling)
1x Fruit of Enchantment
2x Ruby
5x Wild Grass/Weed
Fall Damage –15%
shoecrystal Submerge 2x Magic Crystal (Green Quality)
2x Essence of Destruction
5x Sapphire
3x Clown’s Blood
Breath Gauge +15s
shoecrystal3 Swiftness 1x Magic Crystal (Green Quality)
1x Magic Crystal (Swiftness)
1x Fruit of the Sun
2x Ruby
5x Sunrise Herb
Movement Speed +2

CRAFTİNG’TE SİMYA KULLANIMI

Simya Ürünler diğer tür craftinglerde de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aşağıda örneklerine ulaşabilirsiniz.

Prosessingte 5.seviye Profesyonel ve Toplamada 10.seviye Yetenekli seviyelerine ulaştığınızda Isıtma/Doğrama/İnceltme Yetenekli’nin kilidini açarsınız bu da sizin Simya gerektiren çeşitli ürünleri yapmanızı sağlar.

 • Plywood Hardener is used for making Sturdy Plywoods (3x Plywood Hardener + 10x Plywood).
 • Metal Solvent is used for making Pure Crystals (2x Metal Solvent + 3x Ingot)
 • Leather Glaze is used for making Supreme Hide/Fur (5x Leather Glaze + 3x Fine Hide/Fur)

Ayrıca Rafineri (3. Seviye)’de Zırh ve Silah Kara Taşı elde edebilirsiniz.

 • Armor Black Stones: 120x Black Stone Powder, 3x Sinner’s Blood, 2x Oil of Regeneration
 • Weapon Black Stones: 200x Black Stone Powder, 3x Tyrant’s Blood, 2x Oil of Fortitude.

Ayrıca Rafineride teçhizatlarınızı daha nadir statüye yükseltmeye yarayan Reform Taşları yapabilirsiniz.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Haberler

Kategoriler

Ortaklar

Slide background

İmparatorluk Ticareti Geldi

Slide background
Slide background

E-Posta Aboneliği

Yeni makalelerden anında haberdar olmak için aşağıdaki kutuya e-posta adresini yazman yeterli.

Abonelik işlemi başarılı.Teşekkürler.

yanlış mail !