Black Desert Online|Görevler Hakkında Black Desert Rehber'i

Ara
29

50 Levelden Sonra Yapılması Gerekenler

Black Desert Online

bir çok görev içeriyor, bu yüzden bir çok oyuncu bu soruları soruyor.

“Bu görev önemli mi?”, “Bunların hepsinin tamamlamam mı gerekiyor? Bunu yapmasam olmaz mı? Önemli bir şey kaçırmak istemiyorum.”, “Sadece Katkı Puanı veriyor… Bunu atlasam bir şey olmaz, değil ?”

Kendinize bu soruları sormanızın “tamamen normal” olduğunu bildirmek isteriz. Doğrusunu söylemek gerekirse, dünyasında inanılmaz bir sayıda görev var ve sizden daha önceki kaşiflerin bir çoğu da aynı soruları sordu. Şey, bu konuda ne yapmalıyız? Birlikte bir gözden geçirelim ve sizi bu rehber yardımıyla hazırlayalım.

Tercih Edilen Tür

Doğrudan Lv. 50’ye ulaşmak için çabaladıysanız, ‘Tercih Edilen Tür’ tabiri sizin için çok yeni olabilir. İlk bakışta biraz karmaşık görünebilir ve gözünüzü korkutabilir.

Fakat, aslında oldukça anlaşılırdır. Görev Penceresine (Kısayol: O) kısaca bakalım. Pencerenin altına baktığınızda, ‘Tercih Edilen Tür’ ve sağında Hepsi – Savaş – Yaşam – Balık. – Keşif/Ticaret – Diğer seçeneklerini görebilirsiniz.

 Soldaki resim, varsayılan pencereyi, sağdaki resim ise Tercih Edilen Tür ‘Hepsi’ seçilmesi durumunu gösteriyor.

Adından da anlayacağınız gibi Tercih Edilen Tür fonksiyonu sadece NPC’den istediğiniz şeyi Kabul etmenize imkan tanır. Eğer 50. Levela kadar ayarları değiştirmediyseniz sadece Savaş ve Diğer seçenekler aktif olmalı. Diğer bir değişle şu ana kadar sadece Savaş ve Diğer türde görevleri tamamlıyordunuz. Belki de şu an ‘Başka türlerde görevler de mi vardı’ diyerek, Yaşam Becerisi, Balıkçılık ya da Keşif/Ticaret görevleri almadığınıza şaşırıyorsunuzdur.

Şu anda size bu ayarı Tercih Edilen Tür’den Tümü’ne olarak değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Black Desert Online’da çok fazla görev olduğu için yapmak istediklerinizi seçmek daha avantajlı olacaktır. Eğer bunu tümü olarak değiştirirseniz NPC’ler size şartlarını yerine getirdiğiniz tüm görevleri vereceklerdir. Eğer görevi beğenirseniz Kabul eder, beğenmezseniz de reddedersiniz.

 

 Tek ödül 10 Katkı EXP’idir fakat bir görev serisi olacağına dair bir his uyandırıyor. Kararı siz verin.

Kara Ruh Görevlerine Devam Etmeli miyim?

Kesinlikle. Kara Ruh’tan gelen görevler çoğunlukla ana görevlerdir ve kesinlikle tamamlamaya değer. Kara Ruh bazen sinir bozucu olsa da bu sadece sizin için en iyisi demektir. O halde ona anlayışlı davaranın ve verdiği görevleri tamamlamaya bakın.

Bununla birlikte şunu aklınızda bulundurmanızda fayda var; Kara Ruh daha çok savaşta ustalaşan maceracılara görev verir. Bunun sebebi Black Desert Online’ın özünde bir savaş oyunu olmasıdır. Oyuncuların Kara Ruh’tan ve bazen farklı yerlerden aldıkları görevleri yerine getirip tekrar oyuna adapte olma konusunda esnek olmalıdırlar. Özetle; Kara Ruh’tan alıp tamamladığınız görevler kesinlikle buna değecektir.

Zamanla daha çok bilgi sahibi olacaksınız ama 50. Leveldan sonraki ana Kara Ruh görevleri aşağıdaki şekildedir.

Düşmanlar Dünyası #1: Karabalıkçı

*

Görev Gereksinimleri: 48. Level veya daha üstü, [Parti] Cadı Avı görevi’nin önceden tamamlanmış olması

Daha Şiddetli Bir Silah İçin #1: Karabalıkçı

*

Görev Gereksinimleri: 48. Level veya daha üstü, [Parti] Cadı Avı görevi’nin önceden tamamlanmış olması

Yukarıdaki iki görev [Parti] Cadı Avı görevi ile Calpheon’un av bölgeleri içinden büyük bir yol katettikten sonra alınabilir. Av bölgelerini genel olarak öğrenmenin yanısıra Kara Taş Silahı ve Kara Taş Zırhı da kazanabilirsiniz. Umarız keyif alırsınız.

Yukarıdaki iki görevi tamamlarken avlanma bölgesindeki NPC’den [Boyun Eğdirme] alarak onu da tamamlamanızı tavsiye ederiz. Ödüller arasında Külçe Altın da olacak. Böylece biraz para kazanma imkanı da bulursunuz.

Damlaya Damlaya Göl Olur #1*

Görev Gereksinimleri: Tüm Düşmanlar Dünyası ve Daha Şiddetli Bir Silah İçin görev serilerini tamamlamış olmak.

Bu görev çok fazla miktarda Kara Taş kazanabileceğin sıradışı bir görevdir. Bu görevi ancak Tüm Düşmanlar Dünyası ve Daha Şiddetli Bir Silah İçin görev serilerini tamamladıktan sonra Kabul edebilirsin. Bir avlama talebidir ve ciddi miktarda canavar avlaman gerekecek. Zordur fakat Kara Taş kazanmak için daha iyisi yoktur.
[Özel Görev I] Mediah’ın Sürgün Gücü (Günde 1 defa)

└ Eğer oyuncu Red Nose’un bilgisine sahipse, [Özel Talep I] Red Nose ile Yüzleşme (Günde 1 defa)

[Özel Görev I] Ele Geçirilmiş Devler (Günde 1 defa)

└ Eğer oyuncu Bheg’in bilgisine sahipse, [Özel Görev I] Bheg ile Yüzleşme (Günde 1 defa)

[Özel Görev I] Ayini Durdur (Günde 1 defa)

└ Eğer oyuncu Giath’ın bilgisine sahipse, [Özel Görev I] Giath ile Yüzleşme (Günde 1 defa)

*

Görev Gereksinimleri: 45. Level veya daha üstü, [Parti] Zayıflamış Belmorn’u Altet görevinin daha önceden tamamlanmış olması.

Yukarıdaki üç görevden günde sadece birini seçebilir ve devam ettirebilirsiniz. Süre her gün geceyarısı sıfırlanır. Görevi tamamladığınızda ödül olarak Red Nose, Dastard Bheg ya da Giath’ı Çağırma Parşömeni alacaksınız. Alakalı canavarın bilgisine sahip değilseniz Çağırma Parşömeni’ni elde edebilmek için onu yoketmek zorunda kalacaksınız. Bununla beraber bu boss canavarların bilgilerine sahip olduğunuzda Çağırma Parşömeni’ni canavarı altetmenize gerek kalmadan doğrudan alabileceksiniz. Red Nose, Bheg ve Giath görevlerin sadece Kara Taş elde etmek için değil aynı zamanda Boss Seti olarak bilinen oyundaki en iyi savunma teçhizatlarını elde etmek için de tamamlamanızı kuvvetle tavsiye ediyoruz.

52. Level üstü olarak Mediah’a gittiğinizde Kara Ruh size [Altınova’nın bir Peygamberi] görevini verecektir. Bu Mediah’ın ana görevinin başlangıcıdır. Eğer yakın zamanda Mediah’a gitmeyi planlıyorsanız bunu bir yere not etmenizde fayda var.

Avlanma ve Görevler Arasındaki İlişki

Avlanma bölgelerinde birçok canavar bulunmaktadır. 50. Level’dan yükselmek için daha fazla EXP’e ihtiyacınız olduğu için avlanma bölgelerinde daha çok vakit geçirmeniz gerekecek.

Bu yüzden bir canavardan öbürüne sürekli avlanmak biraz sıkıcı hale gelecektir. Bu problemi çözmek için bazı avlanma görevleri alın. Yakındaki bağlantı noktası veya şehri kontrol edin. O avlanma bölgesi için birçok görev bulacaksınız. Bu görevlerden elde edeceğiniz katkı puanları ve diğer ödüller birikecek ve sonra çok faydalı olacaktır.

Eğer avlanma bölgesinin merkezine doğru derinlere yol alırsanız özel NPC’lerden ilginç bir avlanma görevi alabilirsiniz. Calpheon’un avlanma bölgelerinin hepsinde Buyun Eğdirme görevleri veren NPC mevcuttur ve bu görevleri de diğer görevlerle birlikte tamamlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Mediah ve Valencia’da da sistem bu şekildedir. Eğer görevleri tamamlayarak ilerlerseniz kesinlikle oyundan daha fazla zevk alacaksınız.

Son olarak; görev veren NPC’leri dinleyip görevin etraflıca bilgisini almak zevkli bir deneyim olabilir. NPC’lerle konuşup çok çeşitli görevlere göz attığınızda o andaki durumunuza en uygun görevi bulabilirsiniz. Görevi Kabul ettiğinizden emin olun ve diğer görevlerinizle birlikte tamamlayın. Sonunda tüm görevler size fayda sağlayacaktır.

 Avlanma bölgesi civarında bir NPC mi gördünüz? O zaman avlanma görevini Kabul edin ve tamamlayın.

Hayatınızdan Keyif Almak mı İstiyorsunuz? Herşey İçin Görev Yapın

Neden savaş maceracılarına iltimas tanıyoruz? Bu doğru değil. Farketmemiş olabilirsiniz fakat yaşam becerileri ve balıkçılıkla alakalı kaçırmış olabileceğiniz birçok görev mevcut. Bu görevleri reddedip kazma ya da baltanızı alıp oyunu dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz ama bu görevleri denerseniz oyundan daha fazla zevk alacağınızı garanti ediyoruz.

Öyleyse Kara Ruh’u çağırın ve [Guide] butonuna basın. Listeyi aşağıdaki şekilde göreceksiniz.

Toplama/İşleme öğrenmek istiyorum.

Aşçılık öğrenmek istiyorum.

Balığa çıkmak istiyorum.

Nasıl Ticaret yapabilirim?

Bu dört butondan dilediğinze basın. Sizi ilgili bir NPC’ye yönlendirecektir. Bu NPC aracılığıyla aradığınız ‘Başlangıç Görevi’ni kabul edebileceksiniz. Bundan başlayarak tüm görev serilerine devam ettikçe seçtiğiniz alanda uzmanlaştığınızın farkına varacaksınız.

1) Balenos’taki Yaşam Becerisi görevleri

Balenos’ta toplamadan işlemeye her şeyi öğrenebilirsiniz, hatta üretim aktivitesi için evinize katkı puanları yatırımı yapmayı bile. ‘Öğrenme’ kelimesini kullanıyoruz ama aslında bu daha çok Black Desert Online hayatınızdan keyif almaktır. Aşağıdaki listeden de görebileceğiniz üzere yapılabilir görev sayısı oldukça fazladır.

Bu görevler sadece 50. Level ve üstü oyuncular için değil toplama level’ı 2 veya daha yüksek olan her oyuncu içindir. Tercih edilen türün yaşam becerisi opsiyonu aktif ise bu sağlanmış olur.

Gereksinimler: Level 2 ve üstü, [Yaşam Becerisi] Tercih Edilen Türün Aktif Olması

NPC: Velia’nın Şefi Igor Bartali

[Toplama] Üretime Giriş

Beslen

Kereste Ustası Sealus

Eti Pastırmaya Çevirme

Ormancılığın Temeli Kütükler

Alan Gezisi

Önce Tilki Eti

Toprağa Dokun

Mahsulleri Kullanmak #1

Mahsulleri Kullanmak #2

Goblinden Öğren?

Vongole ile Arkadaş Olmak

Madencilik Taşı

Vongole’un Hediyesi

Batı Muhafız Alayını Desteklemek

Dişbudak Kalası Yapmak

Muhafız Alayının İşçileri

Güvenlik Kulesi Kereste Desteği

Aç Bir Asker için Aperatif

Çaresiz Askerler

Daha Sıkı Bağla

Feinia’ya Rapor Ver

Kurt Eti Teslimatı

Bir Demir

Metalle Takas

Bir Balenos Çiftliği

Mısır Çuvalı Taşımak

Onarılması Gereken

Avlan ve Pişir

Mahsul İşi

Servet Yapan Üretim

Üretimde Ustalaşma #1 – Arıtma 

Üretimde Ustalaşma #2 – Depolama 

Üretimde Ustalaşma #3 – Üretime Giriş

Üretimde Ustalaşma #4 – Bağlantı Noktalarını Birleştirme

Üretimde Ustalaşma #5 – Mahsulleri İşleme

Üretimde Ustalaşma #6 – Ürünleri Satma

Yatırım ve Seri Üretim

Yoğunlaştırılmış Ticaret Kursu

Batı Muhafız Alayı Yolu

Luke’u Gör

Bir At Amblemini Kaydetme ve Bir Eşek Alma

Sıkışmış Vagon

Bozuk Havaakımı Ölçer

Havaakımı Ölçeri Onarmak İçin Malzemeler

Finto Çiftliği’ndeki Martina

Madem Bu Kadar Uzağa Geldin…

Granit ve Feldispat

Çiçekçi

Yaşlı Marsha

Saklaman Gereken Şey

Gücünü Kullan!

Nostalji Tadı

Şefe Mesaj

Mineral Bakımından Zengin

[Ben Otçulum] ünvanını kazanabilmek için Kuzey Heidel Taş Ocağı’na gidin ve Calpheon’un toplama görevlerini yaparak devam edin.

[Sağlam Makinist] ünvanını elde edebilmek için de Calpheon’un işleme görevlerini yapmayı sürdürün.

 

Elbette bu bir son değil. Heidel’e yöneldiğinizde aynı yukarıdaki gibi bir görev serisi daha olacak. Ondan sonra Calpheon’dakileri yapabilirsiniz. İnanıyoruz ki böyle görevleri yerine getirmek sizin için ilgi çekici, zevkli ve bir o kadar da eşsiz bir tecrübe olacak.

2) Balenos’taki Aşçılık Görevleri

Balenos’taki görevleri tamamlayarak farklı malzemeleri nasıl karıştırıp kullanacağınız gibi pişirmenin temellerini öğrenebilirsiniz. Malzemelerin bir çoğunu görev ödülü olarak alacaksınız, bu yüzden becerilerinizin alıştırmasını yaparken zevk almaya bakın. Görev detaylarını dikkatlice okursanız görevi tamamlamada zorluk çekmemeniz gerekir. Aşağıdaki görevleri tamamlayın ve Serendia’ya gidin. Orada size benzer bir aşçılık görevleri listesi bekliyor olacak.

Gereksinimler: Toplama Çırak 5. Level ve üstü, , [Yaşam Becerisi] Tercih Edilen Türün Aktif Olması

NPC: Velia Hanı’ndaki bulaşıkçı NPC Shelley (David Finto’nun yanında)

Şef için Patatesler

Aşçılık Okulu

İlk Yemek

Artemio’dan Malzemeleri Al

Egzotik Bitkisel Şarap Yapm

Etli Bir Yemek

Et Yahnisi Nasıl Yapılır

Aynı Yemek, Farklı Malzemeler

Bir Korsanın En Sevdiği Yemek?

Adrian’ın Gizemli Kutusu

Yeni Bir Tarif

Kızarmış Balık İçin Malzeme

Nasıl Kızarmış Balık Yapılır?

Serendia’nın Usta Aşçısı[En İyi Aşçı] ünvanını elde edebilmek için Calpheon’daki aşçılık görevlerini yapmayı sürdürün.

3) Serendia’daki Kimya Görevleri

Diğer yaşam becerisi içeriklerinin tersine Kimya için olan başlangıç görevi Serendia’daki Glish’ten alınabilir. Bunun sebebi çok fazla hazırlık gerektirmesidir. Ama bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Eğer çok zor geliyorsa aya da şu anda zamanınız yoksa daha sonra tekrar gelebilirsiniz.

Gereksinimler: Toplama Çırak 2. Level ve üstü

NPC: Glish’in Genel Mal Satıcısı Seilane

[Kimya] Tesadüfen Kimyager

Basit Kimya Malzemeleri #1

Basit Kimya Malzemeleri #2

Kimya Katalizörü, Kesin Sıvı Ayrıştırma

Yeniden Diriliş İksiri İçin Katalizör Kullanımı

Kesin Toz Ayrıştırma, Başka Bir Katalizör

Bir Enerji İksiri Yapımı

Grace Lauren’I Bulmak

Şiddetli Öfke’nin Gücü

Şahinin Gözü Yem Arıyor

Şiddetli Büyü Gücünün Kaynağı

Çelik Gibi Sağlam Deri

Kimya, Farklılık #1

Kimya, Farklılık #2

Kimya’nın Cazibesi[Mağrur Kimyager] ünvanını alabilmek için Olvia’nın Kimya görevlerini tamamlayın.

* Kimya süreçleri zamansız bir şekilde durabilir. Bu durumda level’ınızı yükseltmek için Kimya alıştırmaları yapmanız gerekmekte. Daha sonra bir noktada Dünya Haritası’ndaki Calpheon bölgesi etrafında bir ünlem işareti belirecek. O zaman ana kimya görevlerini sürdürebilirsiniz demektir.

4) Çeşitli adalarda ve Balenos’ta balık tutma görevleri mevcuttur

Elle yapsanız da otomatik olarak yapsanız da, balık tutmak oldukça iyi bir oyun içeriğidir. Yaşattığı heyecana göre elle balık tutmak oyuncular arasında oldukça popülerdir. Çabucak oltanızı alıp herhangi bir nehir ya da denize balığa çıkmak çok daha kolay olsa bile ilgili görevleri yerine getirmek için zaman ayırmak balıkçılık dünyasında derin bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Gereksinimler: 10. Level ve üstü

NPC: Velia’nın Balıkçı Çocuğu Abelin

Balıkçı Çocuk Abelin

Temel Balıkçılık – Balıkçı Oltası

Bataklık Balıklarını Sever misin? Kuiiiik!

Orta Seviye Balıkçılık – Kurutulmuş Balık

Yosun Yakalamak

Uskumru Yakalamak

Tüccar İçin Balık

Gemi Uzmanı Croix

Rafineri ve Gemi Havuzu Hazırla

Sal Malzemeleri Hazırla

Gemi Lisansı Edin: Sal

Crio’ya Geri Dön

Balıkçılığın Cazibesi

Asil Hobi Balıkçılık

Kemer Balığı Yakala!

Sonraki Basamak!

Kabullenemiyorum! Kuiiiik!

Zor Bir Meydan Okuma

Bunu Hiç Yakalamamıştım. Kuiiiik!

Devam Et. Kuiiiik!

Hadi Balık Alalım! Kuiiiik!

Hala Sakar!

Kolay İşaretler. Kuiiiik!

Balon Balığına ne Dersin?

Hiç Maomao Yedin mi?

Usta Balıkçı

Cesaretin Var, Kuiiiik!

Bölgedeki En İyi Balık

İliya Adası’ndaki Balıkçı Ustası

Kuiiiik! En iyi Balıkçı Olmak!

Makarayı Hisset! Kuiiiik!

Kılıçbalığı Sezonu

Kılıç Balığı Yakalarken

Yunus Balığı ve Kıyı Levreği

Tapertail Ançuezi ve Kızıl Orkinos İçin

Tapertail Ançuezi ve Kızıl Orkinos

Crio için 5 Dikenli Balık

İyi Yolculuklar, Kuiiiik!

Mavi Okyanusa

İyileşmek için Yiyecek

Uh… umm… Ü-Ü-Üzgünüm, ama…

S-Sen Epheria’ya mı Gidiyorsun?

Şok Tedavisi

Ekstra İstek

Güçsüze Nezaket

Hoşçakal Demenin Vakti

Tehlikeli Eşya

Balığa Çıkmak? Mackerel’e ne dersin?

Uskumru Yakala!

Randis’te Karaya Çık

Saurel Adlı Balık

John Dory’I Etkisiz Hale Getirmek

İmza Maomao

Sonunda, Epheria!

Hario’nun Testi

Başka Bir Denize Açılma Günü

Balığa Ha?

İri Uskumru Yakalamak

Ludwiig’in Önerisi

Problem Balık

Özel Menü

Mükemmel Balıkçılık Noktası

Balıkçılık Balıkçılıktır, Ticaret de Ticaret

Memur Riotina

Düşman Hattı Askerlerine Malzeme

Balıkçılık için Dağıtım

Sakin Ol

Izgarada Balık Ziyafeti

Durum Raporu

Hario’ya* Yukarıdaki tüm görevleri tamamladığınızda [Okyanusun Romantiği] ünvanına erişeceksiniz.

Haydi Katkı Puanı Edinelim! Günlük/Tekrar Eden Görevler

Calpheon’un başkentindeki günlük görevler, çoğu tecrübeli maceracı için en sık tamamlanan görevlerdir. Calpheon’da bir kerede sayısız günlük görev kabul edebilir, tamamlayabilir ve sonraki gün tekrarlayabilirsiniz. Calpheon’daki Günlük/Tekrar Eden görevler hızlıca katkı puanı kazanmak için yeterlidir.

 Tüm tekrar eden görevleri kabul etmek için Heidel etrafında dolanın ve sonrasında tamamlamak için tekrar dolanın. Ilk bir kaç sefer Heidel’de etrafta dolanmaktan ve kendinizi Heidel’a alıştırmaktan zevk alın. Sonrasında heryeri tanımaya ve kestirmeleri keşfetmeye başlayacaksınız. Görevler kısmında [Diğer] Tercih Edilen Tür kısmını aktive etmeyi unutmayın.

 Günlük görevler sadece Heidel’la kalmamakla diğer büyük şehirlerde de mevcuttur (Heidel vb.).

Toplamayla, işlemeyle, aşçılıkla ve kimyayla daha ilgili bir maceracıysanız, Olvia sizin için en iyi yerdir. Olivia’da 66 tekrar eden yaşam becerisi görevi yerine getirebilirsiniz. Bu görevler aynı zamanda ilgili yaşam becerisine EXP ödülü verir. Dolayısıyla yaşam becerilerini geliştirmek isteyenler için Calpheon’dan çok daha iyi bir yerdir.

Bu 66 görevi kabul edebilmek için belli gereksinimleri yerine getirmelisiniz. En az Profesyonel Toplama 5. Level, Usta Aşçı ve Kimyager olmalısınız. Sonrasında sayısız görev kabul etme imkanına sahip olacaksınız.


▲ Yaşam becerisi edinmek isteyen maceracılar için Olivia, tekrar eden görevlerle dolu bir cennet gibidir. Katkı puanı için olmasa bile Yaşam Becerisiyle alakalı EXP için daha sık ziyaret etmelisiniz. Ayrıca eski anılarınız da canlanacaktır (?).

Kalbinizde Sadece Tavsiye Edilen Görevleri Tutun

◀ Tavsiye edilen görevleri görebilmek için “O” kısayol tuşuna basınız.

Öğrenmenizde fayda olan son ipucu da “Tavsiye Edilen Görevler”. “Tevsiye Edilen Görevler”i görmek için Görev Penceresini açıp “O” kısayol tuşuna basabilirsiniz. Envanterinizi genişletmek için olan görevleri ve ana hikaye gibi önemli görevler listesini görebilmek için buraya tıklayınız.

Birini tamamlamayı unuttuysanız bile listeye bakıp kontrol ederek göreve başlayabilirsiniz. Eğer level gereksinimlerini karşılayamıyorsanız level atlayınca ilk görev olarak ayarlayabilirsiniz.

Tüm tavsiye edilen görevleri bitirdiğinizde, artık yeni başlayan birisine ‘Haha, Görev dediğin böyle yapılır!’ diyerek yol gösterecek kadar tecrübeli olursunuz.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Haberler

Kategoriler

Ortaklar

Slide background

İmparatorluk Ticareti Geldi

Slide background
Slide background

E-Posta Aboneliği

Yeni makalelerden anında haberdar olmak için aşağıdaki kutuya e-posta adresini yazman yeterli.

Abonelik işlemi başarılı.Teşekkürler.

yanlış mail !