Atlar Hakkında |

Kas
14

Atlar Hakkında

Ehlileştirme

Black Desert Online’ın uçsuz bucaksız topraklarında yol almanın püf noktası atlardır.

Hız ve dayanıklılıkları uzun mesafeler için idealdir ve rüzgarın içinde at sürmenin heyecanı bağımlılık yapar.

At üstünde savaşma olduğu kadar atların becerilerinden farklı durumlarda faydalanma yeteneği de atları bir oyuncunun macerasının temel parçalarından biri yapar.

Macera için atlar bir gerekliliktir. Bu kılavuzda atların nasıl ehlileştirileceğine ve aynı zamanda nasıl yetiştirieceğini ve üretilerek savaş atı haline getirileceğini göreceğiz.

▲ Bir atın yardımıyla dünyadaki hemen hemen her yere gidebilirsiniz.

Atı Ehlileştirebilmek için 20 lvl üzeri ve Eğitim Seviyesi  başlangıc düzeyi 5 lvl. olmalıdır.Eğitim Seviyesi ise Atı kullandıkça artıyor.

Vahşi Bir Atı Ehlileştirmek

Hazırlık: Halat, Bir kaç büyük parça şeker.

Bir ahır bekçisinden at amblemi alarak bir at edinebilirsiniz.

Fakat bu yolla edindiğiniz at 1. aşama olacağı için çok da iyi olmayacaktır.

Eğer doğada dolaşan bir vahşi atı ehlileştirirseniz edindiğiniz bu at 1-5. aşamalar arasında olacaktır ki bu da bir at almaktan çok daha iyi bir seçenektir.

Vahşi bir atın görünümüne bakarak aşaması hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çok renkli ve daha kaslı görünümlü olanlar normal görünümlü olanlara göre daha yüksek aşama atlardır.

Bir atı ehlileştirebilmek için öncelikle bir yakalama halatı ve büyük şeker parçaları hazırlamanız gerekir. Halat Ahır Bekçisi olan NPC’den satın alınabilir. Şekeri de 10 ham şeker ve 1 maden suyunu ısıtıp üretebilirsiniz. Bu malzemeleri Aşçılık Malzemeleri Satıcısı’ndan satın alabilirsiniz. Şimdiden yeterli miktarda alıp bulundurmanızda fayda var.

At Ehlileştirme Mini Oyunu

Envanterinizdeki yakalama halatına sağ tıklayarak mini oyunu başlatın.

▲ Atı hedef alın ve tuşuna basın ve ölçüyü hedefe yerleştirmek için bir kere daha tuşuna basın. Bundan sonra mücadeleye başlayabilirsiniz.

▲ Karakteriniz ilerleyecek ve halatı çekecektir. Asıl güç testi at şaha kalktığında başlayacaktır.

▲ Bu güç testini geçebilmek için at şaha kalktığında (gerçek at; referans olarak gösterilen at resmi değil) hemen tuşuna tekrar tekrar basmanız gerekli. Bunu çubuğun kırmızı tarafı yarıyı geçene kadar yaptığınızda at karşı koymayı bırakacaktır.

▲ Ata yakınlaştığınızda etkileşim menüsü aktif hale gelir. Hemen ata binmeye çalışmayın. ‘Eşya Kullan’ seçeneğini seçerek ata Şeker Parçaları’nı verin. Ne kadar çok şeker verirseniz başarı oranınız da o kadar artar.

 At Ehlileştirme Mini Oyununu Kazanmanın İpuçları1. At toprak üzerindeyken halat atmayın. Bir kaya veya başka coğrafi nesne üzerindeyken atın. Toprak üstünde başarısızlık oranı daha fazladır.

2. Bazı oyuncular referans olarak gösterilen atın resmi ile yakalayacakları gerçek at arasında tereddüt ederler. Gösterilen at resmi sadece referans amaçlıdır. Eğer referans görseldeki at şaha kalkmış görünümde olduğu için tuşuna tekrar tekrar basarsanız oyunu kaybedersiniz.

3. Bazen at yakınına gelip etkileşim menüsü göründükten sonra bile şaha kalkmaya devam eder. Bu durumda sakince tuşuna basmaya devam ederek önce güç testini geçin.

4. Ata daha fazla şeker verirseniz başarı oranı artar fakat bunun da bir limiti vardır. Maksimum 4-5 parça şeker yeterli olacaktır.

5. Ehlileştirilen vahşi at uygun bir şekilde kullanılmaya başlamadan önce Ahır’da tescil edilmelidir. Bir atı ehlileştirmeye başlamadan önce boş slotunuz olup olmadığını kontrol edin. Eğer atı tescil etmeden oyundan çıkış yaparsanız, giriş yaptığınızda at kaybolmuş olacaktır.

6. Ehlileştirmeyi bitirdiğinizde şehre daha önce geldiğiniz atla geri dönün çünkü yeni ehlileştirilmiş bir at yaval olacaktır. Ehlileştirilmiş at sizi otomatikman takip edecektir.

Vahşi Atların Konumları

Vahşi atlar Dünya içerisinde bir çok konumda bulunurlar.

At Görünümüleri ve Harita için bknz.

Vahşi atların çoğu 1. ve 2. Aşamadırlar. Fakat bir an önce kendi ilk atınızı edinmek iyi olacaktır. Ve eğer at yetiştirmek ve üretmek istiyorsanız bu bir başlangıç olacaktır.

Eğer şanslıysanız 5. aşama bir at bile yakalayabilirsiniz. Bu yüzden vahşi at yakalamaya çıktığınızda bu yerleri aklınızda bulundurun. Aşağıdaki görseller vahşi atların nerelerde bulunabileceğine dair bazı yerleri gösterir. Burada gösterilen konumlar bulunması kolay ve şehre yakın konumlardır.

Balenos – Marino Çiftliği

Serendia – Lynch Çiftliği Harabeleri 

Calpheon – Epheria Vadisi 

Calpheon – Karanda Bayırı

Calpheon – Oberen Çiftliği

Trent – Treant Ormanı

Mediah – Tungrad Ormanı

Serendia – Serendia Tapınağı’nın Yakını

Temel İstatistikler

Oyuncu at üstünde seyahat ederken, katedilen yola göre at da EXP puanı kazanacaktır. At belli miktarda EXP kazandığında level atlayacak ve istatistikleri bir miktar yükselecektir.

İstatistikler her türde at için farklı değer ararlığındadır ve bunların artışı rasgele olur. Bu yüzden aynı iki at farklı özelliklere sahip olabilir. Her istatistiğin anlamı aşağıda açıklanmıştır.

Hız Atın ne kadar hızlı koştuğu bilgisidir. Ne kadar yüksek olursa at o kadar hızlı koşar.
Hızlanma Hızlanma daha yüksek olduğunda at maksimum hızına daha kısa zamanda ulaşır.
Dönme At koşarken ne kadar kuvvetli döndüğünü gösterir. Ne kadar yüksek olursa at koşarken dönüşlerde çizdiği dairenin çapı o kadar küçük olur.
Durma Atın ne kadar hızlı durabildiğini gösterir. Yüksek durma değeri hızlı bir şekilde durabilmeyi gösterir.

Atın büyüdüğünde hangi özellik yönünde gelişeceğini Lv. 1’deki temel istatistiklere bakarak tahmin edebilirsiniz. Sınıflandırma aşağıdaki şekildedir.

– Atik Tip: AnchorAnchorYüksek Hız ve Hızlanma özellikleri vardır ve bu özelliklerin yüksek gelişim oranına sahiptirler.

– Kontol Tipi: Yüksek Dönme ve Durma özellikleri vardır ve bu özelliklerin yüksek gelişim oranına sahiptirler.

– Dengeli Tip: Tüm özellikleri eşit ve bu özellikleri geliştirmeye yatkın atlardır.

Atik Tip hızlı hareket eder ve uzun mesafe yolculuklar için gayet yeterlidir. Kontrol Tipi de marifetli ve hızlı hareketleriyle atla savaşmada iyidir.

Amacınıza uyacak, alakalı özellikleri gelişmiş atlar kullanmak faydalı olacaktır.

Durum

Atın durumunu gösteren değerdir. Her durum değerinin anlamı şu şekildedir:

Ölüm Sayısı Atın ölüm sayısıdır. Düşük ölüm sayısı üreme sonunda daha yüksek aşama bir at elde etme oranını arttırır.
Üreme Sayısı Atın kaç defa üreyebileceğini gösterir. Normal miktar erkek at için 2, dişi at içinse 1’dir. At Üreme Sıfırlama eşyası kullanarak bu değeri bir kere sıfırlayabilirsiniz.
Kalan Süre Sadece bir etkinlik üzerinden verilen atlar için kullanılan bir değerdir. Bu atlar belli bir süre için kullanılabilirler.
Damga Damga Büyüsü Taşı’Nı kullanarak bir atı damgalayabilirsiniz. Damgalanmış bir atın level atlarken beceri öğrenme ihtimali daha yüksektir.

Beceri

Bir at level atladığında belli bir ihtimalle bir beceri öğrenebilir.

Öğrenebileceği beceriler atın tipine göre farklılık gösterir.

Bir atı ahıra koyduktan sonra ata tıklayıp ekranın üst sağ kısmındaki beceri penceresini açarak at için uygun olan beceri listesini görüntüleyebilirsiniz.

Aşama 8’e özel ileri becerileri öğrenebilmek için atın orjinal beceriyi öğrenmiş olması gerekmektedir.

At Beceri Çeşitleri ve Etkileri
Ön ayak tekmesi Ön ayak tekmesi için tuşuna basın.
Arka ayak tekmesi Arka ayak tekmesi için <↓> + tuşlarına basın.
Kayarak Dönme Koşarken istenen tarafa dönmek için <←> ya da <→> + <↓> tuşlarına basın.
Hızlı Koşma Koşarken daha hızlı koşmak için <↑> + tuşlarına basın. (Eyerin takılı olması gerekmektedir.)
Hızlanmaya Başla tuşuna basarak atı şaha kaldırın, ve <↑> tuşu ile ilerlemesini sağlayın.
Yüksek Atlama Hızlı koşarken engelin üzerinden atlamak için AnchorAnchortuşuna basın.
Acil Durma Koşarken <↓> tuşuna basın. At durabildiği en kısa mesafede duracaktır.
Birden Hızlanma Atın koşarken birden hızlanıp ileri atılması için tuşuna basın.
Taarruz Birden ileri doğru düşmana ya da düşman binasına taarruza geçmek için tuşuna basın (at başlığının takılı olması gerekmektedir.)
Yan Tarafa İlerleme At yönünü değiştirmeden yan taraflara doğru hareket etmek için <←> ya da <→> tuşlarından birine basın.
Hızlı Geri Adım Hızlıca geriye doğru hareket etmek için <↓> tuşuna basın.
Devamlı Atlama Bu beceri atın diğer önceki atlamasından yere indikten hemen sonra atlamasına imkan tanır.
Kişneme At ayakta dururken tuşuna basın. At kişneyecek ve bu atın oyuncuya HP ve MP yenileyen bir buff vermesini sağlayacak. (Üzengilerin takılı olmasını gerekir)
Dikkatli Olma Düşebileceği bir yerden otomatik olarak geriye doğru kaçma
İki Kişi Binme Bu beceri bir parti ya da klan üyesinin arkanda seyahat etmesine imkan verir. Aşama 6-8’e özel bir beceri.(Bazıları için)

Beceri Ustalığı Mini Oyunu

Öğrendikten sonra atın becerisini kullandığınızda bir mini oyunun başlama ihtimali vardır.

Bu mini oyunu tamamlamak beceri ustalığını arttırır.

Eğer mini oyunu kayberderseniz atın üstünden atılacaksınız fakat bu durumda oyunu kazandığınızdan daha çok ustalık kazanacaksınız.

Bir becerinin ustalığını %100 tamamladığınızda artık mini oyun gözükmez.

At Yetiştirme

Eğitim Level Etkisi

Yüksek bir eğitim level’ında atınız daha çok EXP kazanacaktır ve sizin de vahşi bir atı ehilleştirme şansınız artacaktır. Merak etmeyin, atlarınızı yetiştirdikçe eğitim levelı doğal olarak artacaktır.

Atın Level’ını Yükseltme

Atınızı yetiştirmenin en hızlı yolu elle kontrol ederek seyahat etmektir. Fakat oyun oynamıyorken otomatik ilerleme modunu da kullanmanız tavsiye edilir. Dünya haritasında otomatik navigasyon rotasını ayarlamak için tuşu ile birlikte sağ tıklayın. Tamamlanan döngü yeşil olarak gözükür ve karakter ile otomatik ilerlemeyi çalıştırdığınızda sürekli gidip gelerek seyahat eder. Otomatik ilerleme yeşil olarak görünür. Bu yüzden emin olmak için rotanın rengini kontrol edin.

Daha sonra ata bindiğinizde otomatik olarak havuçla besleme fonksiyonunu çalıştırmak için tuşuna basın. Eğer envanterinizde yeterli havuç varsa siz rota üzerinde gidip gelirken atınız da gücünü artırmak için otomatik olarak havuçla beslenecektir.

Düz yollarda otomatik rota ayarlamak iyi bir seçenektir. Ve eğer bir tehdit unsuru varsa (bir klan savaşı gibi) şehirler arasında gidip gelmek için kısa bir yol ayarlamak akıllıca olacaktır.

Büyüme Sürecine Yardımcı Eşyalar

Eğitimci Elbiseleri At EXP +%10arttırır. (Bu eşyayı yükseltemezsiniz)
Gümüş İşlemeli Eğitimci Elbiseleri Hareket Hızı Lv. +1, At EXP +%5 arttırır.

Bu eşyayı yüksekttiğinizde At EXP’ini arttıracaktır.

Venia Binicilik Zırhı At EXP +%20 arttırır.

Yukarıdaki eğitimci elbiseleriyle birlikte giyilebilme özelliği taşıyan bir inci elbisesi.

Değerli Paket At EXP +%30 artrıran inci eşyası

At EXP’ini Eğitim İksiri gibi iksirler kullanarak da arttırabilirsiniz. Fakat etkisi kısa süre için olacaktır ve miktarı da çok fazla olmayacaktır. Bu yüzden bu yolu sadece gerekli olduğu zaman kullanın.

At Teçhizatları

At ekipmanları beş parçadan oluşur ve her parça atın farklı özelliğini arttırır. Bazen bu ekipmanlar bir beceriyi kullanmak olan gerekli olan şartı yerine getirir.

Normal ekipmanlar gibi At Ekipmanları da yükseltilebilir. Fakat sadece +10’a kadar.

Tüm aksesuarlar arasında nallar atın hızına doğrudan etkisi olan aksesuarlardır. Bu yüzden bunu ilk olarak yükseltmek iyi olacaktır.

At ekimpanları ahır NPC’sinden satın alınabilir. Fakat daha yüksek özelliklerde istiyorsanız kendiniz üretmeniz veya marketten satın almanız daha iyi olacaktır.

Yeşil sınıfta olan Fırtına ve Mücadeleci Ruh At Teçhizatları setleri ile takas edilerek elde edilebilir.

İleri Mavi sınıfta olan Granverre At Teçhizatları seti Taşkuyruk At Çiftliği’nin At Teçhizatları Atölyesinde üretilebilir.

Şu anda kullanılabilen at teçhizatları şunlardır.

Eskimiş At Teçhizatları Seti: NPC’den Satın Alın
Parça Adı Temel +10 Yükseltme
Eskimiş Deri Zırh Tüm DP +10 Tüm DP +30
Eskimiş Deri Eyer Maks HP +75, Maks Nefes +1000, Dönme +%1 Maks HP +120, Maks Nefes +3000, Dönme +%3
Eskimiş Deri Üzengi Kaçınma +5, Durma +%1 Kaçınma +15, Durma +%3
Hafif At Teçhizatları Seti: At Teçhizatları Atölyesinde Üretin
Parça Adı Temel +10 Yükseltme
Hafif Kırmızı Tüylü Başlık Maks HP +113, Hızlanma +%2 Maks HP +180, Hızlanma +%4
Hafif Post Zırh Tüm DP +14 Tüm DP +42
Hafif Post Eyer Maks HP +113, Maks Nefes +2000, Dönme +%2 Maks HP +180, Maks Nefes +6000, Dönme +%4
Hafif Post Üzengi Tüm Kaçınma +10, Durma +%2 Tüm Kaçınma +30, Durma +%4
Hafif Post Üzengi Hareket Hızı +%2 Hareket Hızı +6%
Savaş Atı Teçhizatları Seti: At Teçhizatları Atölyesinde Üretin
Parça Adı Temel +10 Yükseltme
Çelik Savaş Başlığı Hareket Hızı -%1, Maks HP +143, Hızlanma +%1.5 Hareket Hızı -%1, Maks HP +228, Hızlanma +%3.5
Çelik Savaş Zırhı Hareket Hızı -%2 Tüm DP +20 Hareket Hızı -%2 Tüm DP +60
Post Savaş Eyeri Maks HP +143, Maks Nefes +1400, Tüm DP +5, Dönme +%1.5 Maks HP +228, Maks Nefes +4200, Tüm DP +15, Dönme +%3.5
Post Savaş Eyeri Tüm Kaçınma +5, Tüm DP +5, Durma +%1.5 Tüm Kaçınma +15, Tüm DP +15, Durma +%3.5
Çelik Savaş Nalı Hareket Hızı +%1.5, Tüm DP +5 Hareket Hızı +%5, Tüm DP +15

At Pazarı

Bir atı ehlileştirip terbiye edebilirsiniz, ama bir at edinmenin en hızlı yolu At Pazarı’nı kullanmaktır. At Pazarı’na büyük şehirlerdeki ahır NPC’si üzerinden ulaşabilirsiniz.

Normal Market’in aksine At Pazarı’nda satılan atların fiyatları aşamasına, levelına ve becerisine göre otomatik hesaplanan sabit fiyatlardır.

Bir at alırken amacınıza yönelik bir karar vermek akıllıca olacaktır. Eğer üreme yaptırmak için bir at yetiştirmek istiyorsanız kesinlikle kalan üreme sayısını kontrol etmeli ve uygun aşamadaki level 1’de olan bir at almalısınız. Eğer at yetiştirmek sizin için sıkıcıysa özelliklerini ve becerilerini kontrol ederek yüksek bir at alabilirsiniz.

Atınızı satmak istediğinizde de durum aynıdır. Yüksek derece bir at satarken daha fazla para kazanırsınız fakat atınız iyi becerilere sahip değilse satılmama riski de vardır. Dolayısıyla önce atınızı satmak istediğiniz hedef kitleyi dikkate almak, ya da atınızı İmparatorluk At Teslimatına vermeyi denemek faydalı olacaktır.

▲ Büyük şehirerdeki ahır NPC’si aracılığıyla At Pazarı’na ulaşabilirsiniz.

Çiftleştirme Pazarı

Üreme işlemi ancak Çiftleştirme Pazarı aracılığıyla yapılır. Oyuncular ancak en az 1 üreme miktarı kalmış olan erkek at kayıt edebilirler. Atınızı çiftleştirebilmek için önce bir dişi at seçin sonra da çiftleştireceğiniz erkek atınızı seçin.

Dişi atın sahibi erkek atın sahibine bir çiftleştirme bedeli öder. Erkek atınızı kaydederken ‘Sadece Kişisel Kullanım İçin’ seçeneğini seçerek kendinize ait iki atı da çiftleştirebilirsiniz.

Bu yolu seçtiğinizde erkek at sadece Benim Kaydettiklerim listesinde görünecektir ve bu listeyi kullanarak normal şekilde çiftleştirme işlemini yapabilirsiniz. Ucuz ve diğer oyuncular tarafından bozulamaz olduğu için bu metod sıklıkla tercih edilir.

Çiftleşmeden sonra belli bir zaman geçtiğinde bir tay edinebilirsiniz. Fakat edinebilmeniz için ahırınızda yer olması gerekmektedir. Tayın özellikleri anne babasının aşama ve levellarına göre şekillenir. Bu yüzden çiftleştirme için üst seviye atlar kullanmak iyi olacaktır.

▲ Sadece erkek atlar Çiftleştirme Pazarı’na kaydedilebilir ve dişi atlar bunu sadece kullanabilir.

▲ Çiftleşme işlemi bittiğinde dişi at bir tay doğurur.

▲ Çiftleştirme ödülünü aldığınızda (tay), otomatik olarak ahırınıza gönderilecektir.

Takas

Takas çiftleştirme gibidir fakat sadece ahırınızda yapılabilr. Takas için kullanılan at yok olacaktır.

Aynı çiftleştirmedeki gibi, takas sonunda edinilen at da ebeveyn atların özelliklerinden etkilenecektir.

Çiftleştirme için belirli bir sınır olduğu için bu sınırı dolduran atlar genelde takas yoluyla değiştirilir.

▲ Unutmayın takas için kullandığınız iki at yok olacaktır.

One comment

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Haberler

Kategoriler

Ortaklar

Slide background

İmparatorluk Ticareti Geldi

Slide background
Slide background

E-Posta Aboneliği

Yeni makalelerden anında haberdar olmak için aşağıdaki kutuya e-posta adresini yazman yeterli.

Abonelik işlemi başarılı.Teşekkürler.

yanlış mail !